Zmarł twórca Big Maca. Miał 98 lat

Świat
Zmarł twórca Big Maca. Miał 98 lat
McDonald's

Michael "Jim" Delligatti w latach 50. prowadził na zasadzie franczyzy jedną z pierwszych restauracji z charakterystycznymi złotymi łukami. "Legendarna postać" - opisuje go McDonald’s. W 1967 r. wpadł na pomysł stworzenia kanapki z podwójną ilością wszystkiego - kawałków wołowiny, plastrów sałaty, pikli, sera, cebuli i sosu. Od prawie pół wieku Big Mac jest jednym z symboli popkultury.

Pomysł na innowacyjnego burgera zrodził się w restauracji w Uniontown w Pennsylvanii (USA).

 

 

Big Mac ma aż siedem składników, co wyróżniało go na tle ówczesnego menu fast fooda.

 

"Sekretny sos"

 

Tym, co wpłynęło na powstanie "legendy Big Maca" jest jednak słynny "sekretny sos". Receptura jest zachowywana w tajemnicy, choć wiadomo, że zawiera posolone żółtka jajek, musztardę, cebulę i czosnek.

 

W tym roku McDonald’s wystawił na aukcji buteleczkę takiego sosu, która osiągnęła zawrotną cenę ponad 60 tys. zł (12 tys. funtów).

 

Choć krytycy fast fooda twierdzą, że kanapka jest niezdrowa i zbyt kaloryczna, Big Mac cieszy się niezmienną popularnością i serwowany jest w ponad 100 krajach na całym świecie - w tym także w Polsce.

 

Ojciec Big Maca

 

Po stworzeniu kultowego burgera Delligatti stał się prawdopodobnie najsłynniejszym właścicielem restauracji. Prowadził aż 48 lokali działających na zasadzie franczyzy.

 

 

Michael "Jim" Delligatti zmarł w poniedziałek w Pittsburgu. Poszczególne restauracje McDonald’sa zdecydowały o uczczeniu jego pamięci.

 

 

BBC News

pam/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie