Robert Grey odwołany z funkcji wiceministra spraw zagranicznych

Polska
Robert Grey odwołany z funkcji wiceministra spraw zagranicznych
PAP/Jacek Turczyk

Premier Beata Szydło na wniosek szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego odwołała z funkcji wiceministra SZ Robert Greya - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak zaznaczył, decyzja jest związana "ze zmianą organizacyjną w resorcie".

Jak poinformowała w środę rzecznik MSZ Joanna Wajda Robert Grey został odwołany z funkcji wiceministra spraw zagranicznych. Grey w MSZ był odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką.

 

- Pani premier na wniosek ministra Waszczykowskiego odwołała wiceministra SZ. Jest to związane ze zmianą organizacyjną w resorcie. Każdy minister sam może kształtować politykę kadrową - powiedział Bochenek.

 

"Odwołanie wiceministra Roberta Greya wynika ze zmiany koncepcji kierownictwa MSZ" - podkreślono w komunikacie.

 

Waszczykowski: nie pozyskaliśmy żadnej nowej wiedzy

 

Resort "stanowczo zdementował też bezpodstawne doniesienia niektórych mediów". Portal wyborcza.pl informował wcześniej, że "dymisja ta ma związek z rzekomym zatajeniem przez Grey'a współpracy z amerykańskimi służbami".

 

Jak dodaje, ministerstwo planuje w inny sposób wykorzystać wiedzę i doświadczenie Roberta Greya.

 

- Nie pozyskaliśmy w ostatnim czasie żadnej nowej wiedzy w sprawie pana Roberta Greya, która by go stawiała w niekorzystnym świetle - podkreślił w rozmowie z Onetem szef MSZ Witold Waszczykowski, dodając, że nie widzi żadnego problemu w tym, że w resorcie pracuje osoba z obcym obywatelstwem.

 

Platforma domaga się wyjaśnień

 

Politycy Platformy Obywatelskiej ogłosili, że domagają się od premier informacji ws. dymisji wiceszefa MSZ. Ich zdaniem, dymisja Greya pokazuje, jak nieudolny jest rząd PiS i jak wielkie sprawia zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.

 

Poseł PO Bartosz Arłukowicz na środowym briefingu w Sejmie ocenił, że "gwałtowne odwołanie Greya z podejrzeniem tego, jak informują media, iż był współpracownikiem obcych służb specjalnych, pokazuje, w jakim absurdzie żyjemy".

 

- Żądamy pilnych i stanowczych wyjaśnień od pani premier na temat kuluarów dymisji pana ministra Greya, żądamy informacji na temat tego, w jaki sposób i przez kogo był rekomendowany, w jaki sposób przebiegała weryfikacja przez służby przed nominacją - mówił Arłukowicz.

 

Jak dodał Platforma żąda również informacji na temat tego, dlaczego informacje dotyczące rzekomej współpracy Greya z amerykańskimi służbami wypłynęły dopiero teraz.

 

- Co robił minister spraw zagranicznych przez wiele tygodni mając za współpracownika człowieka, jak podają media - podkreślam, ponieważ nie wiemy tego na pewno jeszcze - współpracownika obcych służb specjalnych? - pytał poseł.

 

- Ta sytuacja pokazuje, jak bardzo nieudolny jest ten rząd i jak wielkie zagrożenie tak naprawdę sprawia dla naszego bezpieczeństwa - ocenił.

 

Pracował na kilku kontynentach

 

Grey urodził się w Polsce. Jego rodzice wyjechali do USA, gdy był dzieckiem, i tam zmienili nazwisko. W MSZ Grey odpowiadał m.in. za dyplomację ekonomiczną, z którą wiążą się też zakupy broni. Był pytany, czy wcześniej współpracował ze służbami specjalnymi USA, ale zaprzeczył. Okazało się, że nie powiedział prawdy.

 

Robert Grey, urodzony w 1973 r. w Rawie Mazowieckiej, ukończył studia w University of Massachusetts (filozofia i socjologia) oraz New School University w Nowym Jorku (stosunki międzynarodowe, specjalizacja Rządy i Prawo).

 

Był regionalnym doradcą legislacyjnym w senacie stanu Massachusetts. Spędził rok w Afryce, gromadząc materiały o skuteczności partnerstw z organizacjami międzynarodowymi i ONZ. W Kambodży badał przestrzeganie praw człowieka. Pracował w firmie Putnam Investments w Bostonie.

 

Z ONZ na Uniwersytet Warszawski

 

Następnie wyspecjalizował się w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza dyplomacji ekonomicznej i negocjacjach oraz w budowie partnerstw pomiędzy sektorem prywatnym i państwowym. W latach 2005-08 pracował w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie kierował Biurem ds. Partnerstw. Od 2008 do 2010 r. był dyrektorem zarządzającym ds. Partnerstw World BPO Forum przy współpracy ONZ (Nowe Delhi/Nowy Jork).

 

Po powrocie w 2010 r. do Polski w latach 2010-13 był dyrektorem ds. stosunków międzynarodowych i partnerstw Instytutu Studiów Wschodnich i Forum Ekonomicznego w Krynicy, a w latach 2012-13 doradcą Zarządu Polskiego Holdingu Obronnego/Grupy Bumar.

 

Od 2013 do 2014 r. pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie (2014-16) był dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu funduszu venture capital Xplorer Fund w Warszawie, a także prezesem zarządu Fundacji Globe Forum. Od maja 2016 r. był doradcą w Gabinecie Politycznym ministra spraw zagranicznych.

 

PAP, polsatnews.pl

po/zdr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie