Pobicia, wyzwiska i obelgi - rośnie agresja wobec kontrolerów. ZDM rusza z akcją "Kontroluj się"

Polska
Pobicia, wyzwiska i obelgi - rośnie agresja wobec kontrolerów. ZDM rusza z akcją "Kontroluj się"
Facebook/Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Uderzenie w twarz, potrącenie przez samochód, ciężkie pobicie, wyzwiska i obelgi. Kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w ciągu ostatnich trzech lat padli ofiarą 62 ataków przemocy fizycznej i psychicznej. "Chcemy to zmienić" - zapowiada Zarząd Dróg Miejskich i rozpoczyna kampanię pod hasłem "Kontroluj się".

Kampania społeczna powstała z inicjatywy Miasta Stołecznego Warszawy oraz Zarządu Dróg Miejskich. Jak informują organizatorzy, ma ona zwrócić uwagę na to, jak trudna jest praca kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) i z jaką agresją ze strony kierowców kontrolerzy mierzą się na co dzień.

 

Kontrolę w tej strefie prowadzi 47 kontrolerów, w tym 13 kobiet. Maksymalny mandat za brak opłaty parkingowej wynosi 50 zł. "Choć trudno w to uwierzyć, niektórzy kierowcy są w stanie posunąć się naprawdę daleko, aby uniknąć kary w tej wysokości" - komentuje ZDM.

 

"Nieroby, złodzieje", "Ty stara, gruba babo"

 

Kampanię promuje film oparty na prawdziwych relacjach kontrolerów. Są oni lektorami spotu. Poprosili o niepokazywanie twarzy, dlatego ich role odegrali aktorzy.

 

 

Bez ochrony prawnej 

 

ZDM zauważa, że kontrolerzy "wykonują zawód podwyższonego ryzyka", ale mimo to nie przysługuje im dodatkowa ochrona prawna. "Chcemy zaapelować o przyznanie kontrolerom SPPN statusu funkcjonariusza publicznego. Wówczas agresja wobec nich mogłaby być surowiej i skuteczniej karana" - informuje ZDM w komunikacie.

 

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie obejmuje ok. 30 tys. miejsc parkingowych. Stawki opłat wynoszą od 3 do 4,2 zł za godzinę.

 

polsatnews.pl

mr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie