Ojciec z wózkiem to nie tradycyjny model rodziny. Kontrowersyjne pytanie na próbnej maturze

Polska
Ojciec z wózkiem to nie tradycyjny model rodziny. Kontrowersyjne pytanie na próbnej maturze
Operon

Na próbnej maturze z Wiedzy o społeczeństwie ułożonej przez wydawnictwo Operon uczniowie mieli ocenić, czy zdjęcie mężczyzny schylającego się nad dzieckiem ukazuje tradycyjny model rodziny. "Rodzina tradycyjna, inaczej patriarchalna, to rodzina, w której opieka nad dziećmi jest zadaniem kobiety. Natomiast mężczyzna zapewnia byt materialny i reprezentuje ją na zewnątrz" - brzmi modelowa odpowiedź.

- Byłem przekonany, że to pomyłka. I oburzony - powiedział wp.pl egzaminator i nauczyciel WOS-u w liceum i w gimnazjum, który arkusz analizował ze swoimi uczniami i, jak twierdzi, był zaskoczony kluczem odpowiedzi.

 

Nauczyciel zarzuca wydawnictwu, że zastosowana w poleceniu definicja tradycyjnego modelu rodziny jest już nieaktualna - obecnie raczej nie utożsamia się tego pojęcia z patriarchatem, a modelem partnerskim, w którym kobieta i mężczyzna dzielą się zadaniami wedle własnego uznania, a nie jedynie przy zastosowaniu kryterium płci.

 

Wątpliwości budzi też samo stawianie tezy w oparciu o zamieszczone zdjęcie - nawet w patriarchacie widok ojca pochylającego się nad dzieckiem nie musi być niczym dziwnym. Nie oznacza to jeszcze, że ojciec bierze na siebie opiekę nad dzieckiem (np. zmienianie pieluch czy karmienie niemowlęcia butelką), a jedynie ma kontakt z potomkiem. Na maturze nie powinny się pojawiać pytania, na które nawet eksperci mogą udzielić sprzecznych odpowiedzi.

 

 

 

Według wp.pl, żaden z uczniów z klasy cytowanego nauczyciela nie udzielił poprawnej odpowiedzi. Choć część z nich uważała, że nie jest to tradycyjny model rodzicielstwa,  to wskazywali raczej na fakt, że na zdjęciu jest samotny rodzic, a nie na nietradycyjny podział ról.

 

wp.pl

pam/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie