Sondaż: przewaga Fillona nad Le Pen w wyborach prezydenckich we Francji

Świat
Sondaż: przewaga Fillona nad Le Pen w wyborach prezydenckich we Francji
PAP/EPA/OLIVIER ARANDEL / LE PARISIEN
Alain Juppe (L) i Francois Fillon

Wyłoniony w prawyborach kandydat centroprawicy na prezydenta Francji Francois Fillon ma szanse na wyraźną przewagę nad kandydatką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen w przyszłorocznych wyborach do Pałacu Elizejskiego - wynika z nowego sondażu.

Według opublikowanych we wtorek rezultatów sondażu dla telewizji RTL, LCI i dziennika "Le Figaro", w zależności od tego, kto będzie kandydował z ramienia lewicy, Francois Fillon może liczyć w pierwszej turze na 28-31 proc. głosów i pierwsze miejsce spośród wszystkich kandydatów. Na drugim miejscu plasuje się Marine Le Pen z 23-25 proc. głosów.

 

W starciu tych dwojga kandydatów w drugiej turze sondaż daje 66 proc. głosów Francois Fillonowi, a 34 proc. Marine Le Pen.

 

Pierwsza tura wyborów odbędzie się w kwietniu przyszłego roku, a druga - w maju.

 

Sondaż potwierdza niewielką popularność socjalistycznego prezydenta Francois Hollande'a, na którego ma zamiar głosować 7,5-14 proc. ankietowanych. Szef państwa nie ogłosił jeszcze, czy będzie kandydował.

 

Lepszy od niego wynik - 13-17 proc. - osiąga były minister gospodarki Emmanuel Macron, który już ogłosił, że chce się ubiegać o Pałac Elizejski, przyciągając wyborców zarówno z lewej, jak i z prawej strony sceny politycznej.

 

Sondaż przeprowadzono na próbie 1011 osób; margines błędu wynosi 3,1 pkt proc.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie