"Państwo w Państwie" z główną nagrodą konkursu NBP dla dziennikarzy ekonomicznych

Polska
"Państwo w Państwie" z główną nagrodą konkursu NBP dla dziennikarzy ekonomicznych
Polsat News

Program "Państwo w Państwie" zdobył główną nagrodę w ramach XIV Edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych, organizowanym przez Narodowy Bank Polski. Program emitowany w Polsacie i Polsat News nagrodzono za odcinek pod tytułem "Kowal zawinił, cygana powiesili" - o przedsiębiorcy, który został skrzywdzony błędnymi decyzjami urzędników.

"Państwo w państwie" to program publicystyczny, którego każde wydanie to szczegółowo udokumentowany reportaż o przypadku naruszenia prawa przez urzędników wobec przedsiębiorców lub błędu wymiaru sprawiedliwości wobec osób prywatnych.

 

- To jest znak, że warto, że można w telewizji komercyjnej pokazywać bardzo trudne tematy . Można je pokazywać w sposób atrakcyjny, zrozumiały, ale jednocześnie taki, że kapituła to doceni - powiedziała Małgorzata Mikulska-Rembek, szefowa redakcji "PwP".

 

Urzędnicy twierdzili, że transakcje były fikcyjne

 

Nagrodzony reportaż opowiadał o przedsiębiorcy, który musiał zapłacić prawie pół miliona złotych zaległego podatku za swojego nieuczciwego kontrahenta. Urzędnicy twierdzili, że transakcje między nimi były fikcyjne. Pomimo wyroku sądu uniewinniającego przedsiębiorcę, urzędnicy nie chcieli wznowić sprawy i w dalszym ciągu domagali się pieniędzy.

 

- Przedsiębiorca, który występował w naszym programie, pracował w bardzo trudnej branży.  Przeprowadzono dochodzenie, które wykazało, że nie oszukiwał. Natomiast Urząd skarbowy twierdził, że wystawiał nierzetelne faktury i dlatego powinien zapłacić setki tysięcy złotych, a to oznacza dla niego bankructwo - dodał prowadzący program, dziennikarz Przemysław Talkowski.

 

Zagadnienia ze świata gospodarki w zrozumiałej formie

 

W konkursie organizowanym przez NBP zostają nagrodzeni autorzy i redakcje, które w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki i przyczyniają się do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków.


Laureatów wybrała niezależna Kapituła konkursu w składzie: Iwona Sroka (przewodnicząca Kapituły), Jakub Borowski, Adam Budnikowski, Agnieszka Chłoń-Domińczak, Marek Dietl, Michał Karnowski, Cezary Kaźmierczak, Marta Kightley, Jerzy Koźmiński, Alojzy Nowak, Joanna Solska-Czerska, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oraz Renata Wojciechowska. Kapituła konkursu ocenia zgłoszone prace pod względem warsztatu dziennikarskiego, aktualności i znaczenie przedstawionej problematyki dla opinii publicznej oraz indywidualnego charakteru materiału. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono prawie 160 prac.

 

polsatnews.pl

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie