Podlaskie: mieszkańcy zdecydują o budowie lotniska w referendum

Polska
Podlaskie: mieszkańcy zdecydują o budowie lotniska w referendum
Flickr/Tony Kennick

W Podlaskiem ma się odbyć referendum w sprawie budowy regionalnego lotniska - zdecydował o tym we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Uchylił też przy tym orzeczenie sądu wojewódzkiego, który oddalił skargę pomysłodawców takiego głosowania.

Na takie referendum nie zgodził się dwa lata temu sejmik województwa podlaskiego, ale pomysłodawcy głosowania złożyli skargę do sądu administracyjnego. Chodziło o przekroczony, miesięczny termin na rozpoznanie przez sejmik takiego wniosku, popartego kilkudziesięcioma tysiącami podpisów.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku trzy razy skargę pomysłodawców referendum oddalał. Dwa wcześniejsze orzeczenia NSA uchylał i sprawę zwracał do ponownego rozpoznania.

 

Referendum wojewódzkie, na wniosek mieszkańców

 

We wtorek zaskarżone orzeczenie WSA z maja tego roku uchylił, ale też - jak poinformował wydział informacji sądowej NSA - zarządził przeprowadzenie referendum wojewódzkiego, na wniosek mieszkańców, "w przedmiocie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego".

 

- Wygraliśmy przed NSA i referendum się odbędzie(...). NSA obalił tym samym wyrok WSA wraz z jego wykładnią, przyznając rację wnioskodawcom - skomentował na gorąco Paweł Myszkowski, przedstawiciel komitetu referendalnego.

 

Pytanie, które komitet chce w tym głosowaniu zadać, brzmi: "Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?".

 

Referendum chcą zwolennicy budowy lotniska

 

Już kilka lat temu władze samorządowe województwa podlaskiego podjęły decyzję o rezygnacji z budowy regionalnego lotniska, tłumacząc to kosztami inwestycji przy braku unijnego dofinansowania i oceniając przy tym, iż będzie trzeba do jego funkcjonowania dokładać.

 

To po tej decyzji grupa zwolenników budowy lotniska podjęła inicjatywę referendalną, uważając, że o potrzebę takiej inwestycji trzeba zapytać mieszkańców.

 

Po ostatnich wyborach parlamentarnych w zarządzie województwa podlaskiego doszło do zmian (marszałek województwa Mieczysław Baszko został posłem PSL), ale nowy marszałek Jerzy Leszczyński (PSL) podtrzymał stanowisko, że samorząd nie ma w planie budowy regionalnego portu lotniczego. On również powoływał się na nieopłacalność takiej inwestycji, podając przykłady kilku takich lotnisk w Polsce.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie