Magierowski: prezydent nie ma obecnie w planach spotkania z b. prezesami TK

Polska
Magierowski: prezydent nie ma obecnie w planach spotkania z b. prezesami TK
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda nie ma obecnie w planach spotkania z b. prezesami Trybunału Konstytucyjnego, autorami apelu ws. zawetowania nowych ustaw o Trybunale - poinformował we wtorek szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Czterej byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego: Andrzej Zoll, Marek Safjan, Jerzy Stępień i Bohdan Zdziennicki zaapelowali we wtorkowym liście do prezydenta o zawetowanie nowych ustaw o TK.

 

W tym tygodniu w Sejmie odbędzie się drugie czytania projektu ustawy PiS o organizacji i trybie postępowania przed TK; Sejm rozpatrzy też poprawki Senatu do ustawy o statusie sędziów TK. Odbędzie się też pierwsze czytanie najnowszego projektu PiS - Przepisy wprowadzające obie te ustawy.

 

Na pytanie czy w związku z listem prezydent przychyli się do apelu byłych prezesów TK o weto do ustaw oraz czy przed podjęciem decyzji w sprawie ustaw zaprosi autorów listu na spotkanie. Magierowski odpowiedział, że Andrzej Duda "podejmie decyzję w sprawie wspomnianych ustaw wtedy, gdy trafią one na jego biurko". Poinformował też, że w tej chwili prezydent "nie ma w planach takiego spotkania".

 

Byli prezesi TK wyrazili w liście pogląd, że "z chwilą wejścia w życie nowych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym dobiegnie końca ten okres aktywności sądu konstytucyjnego w Rzeczypospolitej, w którym system kontroli konstytucyjności umożliwiał skuteczną obronę zasad demokratycznego państwa prawa i wpływał systematycznie na umocnienie gwarancji praw podstawowych".

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie