Grupa Wyszehradzka za szybkim przyjęciem do UE państw z Bałkanów Zachodnich

Polska
Grupa Wyszehradzka  za szybkim przyjęciem do UE państw z Bałkanów Zachodnich
PAP/Paweł Supernak

Za szybkim rozszerzeniem Unii Europejskiej o sześć krajów Bałkanów Zachodnich opowiedzieli się na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej.

Wsparcie dla unijnych aspiracji sześciu krajów zachodnio bałkańskich - Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa - wyraził po wcześniejszych rozmowach z udziałem m.in. przedstawicieli tych państw oraz szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski.

 

- Proces integracji europejskiej przyczynia się do bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie - zaznaczył.

 

Konieczność przyspieszenia procesu rozszerzenia

 

- Dlatego dzielimy się z krajami Bałkanów Zachodnich naszym doświadczeniem z czasów naszej transformacji ustrojowej i naszej akcesji zarówno do UE, jak i do NATO - dodał szef polskiej dyplomacji.

 

Konieczność przyspieszenia procesu rozszerzenia podkreślał z kolei szef MSZ Węgier Peter Szijjarto.

 

- Przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział wcześniej, że w najbliższych pięciu latach nie będzie dalszego rozszerzenia UE. My się nie zgadzamy z tym. Naszym zdaniem nie dość, że należałoby w ciągu pięciu najbliższych lat poszerzyć Unię, ale mówimy wręcz, że natychmiast powinniśmy rozszerzyć UE - powiedział węgierski minister. Dodał, że to właśnie rozszerzenie stanowi "najważniejsze narzędzie do ponownego wzmocnienia UE".

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie