Dziś kończy... 117 lat. Urodziny najstarszego człowieka na świecie

Świat
Dziś kończy... 117 lat. Urodziny najstarszego człowieka na świecie
Youtube

Emma Morano przyszła na świat we Włoszech 29 listopada 1899 r. Jest ostatnim znanym żyjącym człowiekiem, który urodził się w dziewiętnastym wieku i jedynym, który żył w trzech ostatnich stuleciach. Rekordzistka pod względem długowieczności przekonuje, że sekretem jej dobrego zdrowia są jajka. Jada je codziennie.

"Jest mi szczególnie miło, że mogę przesłać moje najserdeczniejsze życzenia w dniu pani 117-stych urodzin" - napisał Morano prezydent Włoch Sergio Mattarella. "To nowy, piękny etap, tym niezwyklejszy, że od maja przypada pani oficjalnie tytuł najdłużej żyjącego człowieka na naszej planecie. W imieniu wszystkich Włochów przesyłam pani, ostatniemu świadkowi XIX wieku, najlepsze życzenia spokoju i dobrego zdrowia" - dodał.

 

Urodziny Morano obchodzone są hucznie w całej Verbanii (Piemont), gdzie rekordzistka mieszka od wielu lat. W lokalnym teatrze odbędzie się wieczorem premiera spektaklu inspirowanego historią kobiety.

 

W zeszłym tygodniu Morano miała kłopoty ze zdrowiem, ale wygląda na to, że już sobie z nimi poradziła. Pytana o samopoczucie, odpowiada, że ma się dobrze, co potwierdza też jej lekarz.

 

Żyje bez wiedzy o współczesnym świecie

 

Od ćwierćwiecza kobieta nie wychodzi już jednak z domu. Choć przeżyła pontyfikaty aż jedenastu papieży, jej pamięć zatrzymała się na Polaku Janie Pawle II, a imię Franciszek nic jej nie mówi. Może to wynikać z tego, że Morano nie ma w domu telewizora i nie czyta gazet.

 

W historii znanych było pięć osób, które osiągnęły dojrzalszy wiek niż Emma Morano. Rekordzistka, Francuzka Jeanne Clement, dożyła 122 lat i zmarła w 1997 r. Na liście najdłużej żyjących ludzi w historii pierwszy mężczyzna zajmuje dopiero piętnaste miejsce - to Japończyk Jirōemon Kimura, który zmarł w 2013 r. w wieku 116 lat i 54 dni. Za najstarszego obecnie żyjącego mężczyznę uważa się Jisra’ela Kristala z Izraela, który we wrześniu skończył 113 lat.

 

Corriere della Sera, La Stampa, polsatnews.pl

pam/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie