Dania: wniosek o azyl przed podróżą do Europy a nie na granicy

Świat
Dania: wniosek o azyl przed podróżą do Europy a nie na granicy
PAP/EPA/VASSIL DONEV

Nowy rząd Danii zamierza zmienić zasady procedur azylowych; osoby ubiegające się o azyl mają składać stosowny wniosek nie na granicy, jak to jest obecnie, lecz jeszcze zanim udadzą się w podróż do Europy - poinformował dziennik "Berlingske".

- Rząd ma na celu zmniejszenie presji na granice zewnętrzne Unii Europejskiej i jednocześnie utrudnienie przemytnikom ludzi wykonywania ich procederu. Dlatego dążymy obecnie do dialogu z krajami europejskimi, które podzielają nasze ambicje - oświadczyła minister ds. imigracji i integracji Inger Stojberg. Jej wypowiedź "Berlingske" opublikował w poniedziałek wieczorem.

 

Utworzony w poniedziałek trójpartyjny rząd Larsa Lokke Rasmussena popiera wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zapisów polityki azylowej. Koalicja rządowa nie ma większości w parlamencie i polega na poparciu eurosceptycznej i antyimigranckiej Duńskiej Partii Ludowej.

 

W myśl obecnie obowiązujących przepisów obcokrajowcy muszą przebywać w Danii, by móc ubiegać się o azyl w tym kraju. Od początku br. w Danii zarejestrowano 5,7 tys. osób ubiegających się o azyl, w 2015 roku było to 21 tys.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie