Czy należy zlikwidować gimnazja i przywrócić ośmioletnią podstawówkę? Wyniki sondy programu "Tak czy Nie"
- W wyniku reformy PiS, dzieci będą musiały wybierać swoją drogę zawodową o rok wcześniej. Rok wcześniej będzie się kończyć edukacja ponieważ dzieci miały 6 lat podstawówki i 3 lata gimnazjum, a teraz swoją edukację będą musiały wybierać już po ośmiu latach - powiedział w programie "Tak czy Nie" wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
Według projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/18. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/17 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej.
Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie prowadzona rekrutacja do tego typu szkół.
Minister edukacji zapewnia, że na reformie szkolnictwa wszyscy zyskają. Premier Beata Szydło twierdzi, że reforma edukacji jest dobrze przygotowana i nie ma żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o finansowanie zmian.
"Nie zabraknie pracy dla nauczycieli"
Argumenty Katarzyny Lubnauer odpierała w programie "Tak czy Nie" posłanka Prawa i Sprawiedliwości Marzena Machałek.
- Informację, że dzieci będą musiały wcześniej decydować o swojej przyszłości koniecznie muszę sprostować. Nawet jeśli po ósmej klasie uczeń wybierze szkołę branżową, to jeszcze przez dwa lata będzie mógł się uczyć i każda jego droga jest możliwa do zrealizowania - wskazała.
Posłanka uspokajała też nauczycieli obawiających się o utratę pracy. - W wyniku reformy i przy dobrej woli samorządów pracy dla nauczycieli nie zabraknie. Mogę wręcz powiedzieć, że w pewnym momencie jej przybędzie - zapewniła.
Sonda "Tak czy Nie"
W sondzie na głównej stronie portalu polsatnews.pl pytaliśmy: "Czy należy zlikwidować gimnazja i przywrócić ośmioletnią podstawówkę?"
48.6 proc. głosujących odpowiedziało "tak". Przeciwnego zdania było 51.4 proc. biorących udział w sondzie.
Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.
Polsat News
Czytaj więcej
Komentarze