Amerykanie dostarczą pociski dla polskich F-16. Jest zgoda Departamentu Stanu

Świat
Amerykanie dostarczą pociski dla polskich F-16. Jest zgoda Departamentu Stanu
Flickr/Frank Boston

Departament Stanu USA zgodził się na ewentualną dostawę do Polski lotniczych pocisków kierowanych JASSM-ER - poinformowała w przekazanym we wtorek komunikacie podległa ministerstwu obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).

Przeznaczone do rażenia celów naziemnych na dystansach do tysiąca kilometrów odrzutowe pociski manewrujące JASSM-ER mają stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16. Producentem tych pocisków jest koncern Lockheed Martin.

 

70 bojowych pocisków JASSM-ER

 

Jak głosi komunikat DSCA, wydana zgoda dotyczy dostawy 70 bojowych pocisków JASSM-ER i ośmiu egzemplarzy szkoleniowych, jak też dwóch symulatorów do treningu w ich użyciu.

 

DSCA zaznaczyła, że planowana transakcja "zwiększy zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom ze strony nieprzyjacielskich powietrznych i lądowych systemów broni" oraz "nie zmieni zasadniczej równowagi wojskowej w regionie".

 

Dojście do skutku dostaw pocisków JASSM-ER nie będzie wymagało jakiejkolwiek dodatkowej zgody władz USA lub samego producenta - głosi komunikat podległej Pentagonowi agencji. DSCA dodała, iż wymagane prawem notyfikowanie potencjalnej sprzedaży nie oznacza jeszcze jej zrealizowania.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie