Szydło o Brexicie: liczą się gwarancje dla polskich obywateli w Wlk. Brytanii

Świat
Szydło o Brexicie: liczą się gwarancje dla polskich obywateli w Wlk. Brytanii
PAP/Radek Pietruszka

Z punktu widzenia Polski istotne są gwarancje, jakie będą mieli obywatele polscy mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii - podkreśliła w poniedziałek w Londynie premier Beata Szydło, komentując sprawę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W Londynie odbyły się dziś polsko-brytyjskie konsultacjach międzyrządowe.

- Z punktu widzenia Polski bardzo istotne jest to, jakie gwarancje będą mieli obywatele polscy mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii, ale łączy się to z tym, jakie gwarancje będą mieli obywatele brytyjscy, którzy będą mieszkali i pracowali w innych krajach Unii Europejskiej, a więc jest to nasza wspólna sprawa  - powiedziała Szydło, odnosząc się do pytania jednego z dziennikarzy o konsekwencje Brexitu dla obu krajów.

 

"Będziemy rozmawiali"

 

- Brexit będzie na pewno niezwykle interesującym doświadczeniem dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, ale to jeszcze przed nami. Wielka Brytania musi najpierw złożyć odpowiednie dokumenty i musi podjąć decyzję o tym, że uruchamia już procedurę traktatową. Wtedy będziemy renegocjowali, będziemy rozmawiali  - dodała Szydło.

 

- Jeszcze raz chciałam podkreślić, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym, bez względu na to, czy jest, czy będzie już poza Unią Europejską - przekonywała premier Szydło. - Dla nas nasze relacje, te które dzisiaj mają zupełnie nowe otwarcie, są niezwykle istotne i wierzę w to głęboko, że w kolejnych miesiącach i latach jeszcze je pogłębimy  - powiedziała.

 

May o bliskich sojusznikach

 

Wielka Brytania i Polska to bliscy sojusznicy w UE; chcemy nimi pozostać po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedziała z kolei premier Wielekiej Brytanii Theresa May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.

 

May podkreśliła, że relacje między wielką Brytanią a Polską są ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju obydwu państw. - To partnerstwo chcemy wzmocnić w momencie, kiedy Wielka Brytania będzie wychodzić z Unii Europejskiej - powiedziała.

 

Dodała, że 15 miliardów funtów to łączna kwota handlu między Polską a Wielką Brytanią i rośnie z roku na rok. "Chcemy wspierać wymianę handlową za pomocą wspierania małych przedsiębiorstw" - powiedziała.

 

PAP

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie