Rebelianci utworzyli rząd w Jemenie. "Ma odpowiedzieć na saudyjską agresję"
Szyiccy rebelianci z ruchu Huti i ich polityczni sojusznicy utworzyli w poniedziałek w Jemenie rząd - podała należąca do ruchu agencja prasowa Saba. Według dyplomatów działanie to doprowadzi do dalszego zaognienia sytuacji w kraju.
Jak relacjonuje agencja Reutera, przedstawiciele Zachodu i ONZ liczyli, że kontrolujący stolicę kraju Huti powstrzymają się od powołania nowych władz. W zamian nakłaniali ich do utworzenia gabinetu, w którego skład wchodziliby ich przeciwnicy polityczni; byłby to rząd jedności narodowej.
Tymczasem w skład nowych władz, nazwanych Najwyższą Radą Polityczną, wchodzić będą osoby ściśle powiązane z rebeliantami.
- Podczas spotkania uzgodniono, że rząd, który utworzono w trudnych warunkach, ma za zadanie opanować sytuację i odpowiedzieć na saudyjską agresję - poinformowała agencja Saba. Dodała, że gabinet powołano, aby "oszczędzić kraj przed rozlewem krwi i zniszczeniem".
Wcześniej przedstawiciele Huti zapewniali, że powołanie rządu nie oznacza odrzucenia proponowanego przez ONZ procesu pokojowego.
USA i koalicja arabska zwalcza ruch Huti
Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha położyła kres społeczna rewolta. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi popieranemu przez Arabię Saudyjską, Stany Zjednoczone i arabską koalicję sunnicką. Koalicja ta od marca 2015 roku zwalcza powiązany z Iranem ruch Huti, którego celem jest obalenie prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego i przywrócenia rządów Salaha.
Władza Hadiego jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo na wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz Al-Kaida, a także dążący do wzmocnienia swych wpływów w regionie Iran.
Według szacunków w wyniku tego konfliktu zginęło ok. 10 tys. osób.
PAP
Komentarze