Projekt PO: możliwość wniesienia do sądu zażalenia na decyzję o ekshumacji
Możliwość wniesienia zażalenia na decyzję prokuratury o ekshumacji, które wstrzymywałoby jej wykonanie - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który PO złożyła w Sejmie.
O planach złożenia projektu nowelizacji Kpk mówił w piątek b. wiceszef MON Czesław Mroczek. Propozycja ma związek ze sprzeciwem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wobec zarządzonych przez Prokuraturę Krajową ekshumacji ciał ich bliskich.
- W związku z tym, że część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej nie ma prawa odwołania się do sądu, do organu, który mógłby zweryfikować decyzję prokuratury w sprawie ekshumacji, czy ta decyzja jest właściwa, przygotowaliśmy projekt noweli ustawy Kodeks postępowania karnego, by taką możliwość tym rodzinom dać - powiedział Mroczek po posiedzeniu parlamentarnego zespołu PO zajmującego się "odkłamywaniem" teorii narosłych wokół katastrofy smoleńskiej
- Nie może być tak, że w tak niezwykle ważnej sprawie ostateczne decyzje podejmuje prokurator, jedyna osoba, która rozstrzyga, czy te ekshumacje są właściwe - przekonywał polityk.
Gdy przeprowadzenie ekshumacji przestało być uzasadnione
Złożony w ubiegłym tygodniu projekt PO zakłada dodanie do obecnego art. 209 Kpk zapisów umożliwiających prokuratorowi odstąpienie od przeprowadzenia ekshumacji zwłok w przypadku, w którym w toku śledztwa uzna on, że przeprowadzenie takich czynności przestało być uzasadnione. Propozycja ma ponadto na celu wprowadzenie takiej zmiany w art. 210 Kpk, która dałaby możliwość odwołania się od postanowienia prokuratury lub sądu o wyjęciu zwłok z grobu. Złożenie zażalenia wstrzymywałoby wykonanie tego postanowienia.
Autorzy projektu podkreślili w uzasadnieniu, że "za wprowadzeniem projektowanych przepisów przemawiają obowiązujące standardy konstytucyjne takie jakie prawo do sądu, prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, czy prawo do zaskarżenia decyzji".
20 zażaleń od bliskich ofiar
W październiku członkowie rodzin 17 ofiar katastrofy smoleńskiej zaapelowali o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich. Do tej pory do Prokuratury Krajowej wpłynęło 20 zażaleń na ekshumację lub sprzeciwy dotyczące tej decyzji lub wnioski o jej uchylenie.
W zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy w Warszawie dwukrotnie oddalił wniosek o zakazanie w trybie cywilnym kolejnych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. W obu przypadkach sąd uzasadniał, że nie można uznać, by prokuratura działała bezprawnie, decydując o ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Przyznał jednak, że ekshumacja stanowi naruszenie dóbr osobistych bliskich, gdyż zaburza chroniony prawem cywilnym kult pamięci po zmarłych i "może wiązać się z pejoratywnymi przeżyciami członków ich rodzin".
Do tej pory wydobyto z grobów szczątki prezydenckiej pary Marii i Lecha Kaczyńskich, przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka oraz b. wiceministra kultury Tomasza Merty.
PAP
Komentarze