Wyzwania stojące przed UE tematem spotkania szefów europejskich MSZ w Warszawie

Świat
Wyzwania stojące przed UE tematem spotkania szefów europejskich MSZ w Warszawie
Flickr/ Kamil Porembiński/ CC BY-SA 2.0

Do stolicy Polski przyjadą we wtorek przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej - Czech, Słowacji i Węgier, sześciu krajów Bałkanów, które aspirują do członkostwa w UE - Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, oraz sześciu unijnych sąsiadów regionu: Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Rumunii, Słowenii i Włoch, a także szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini.

Łącznie w rozmowach przewidziano udział około stu osób z kilkunastu delegacji, co - jak zaznaczyła rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda - czyni je „dużym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym".

 

Na wtorkowym spotkaniu pojawić się ma także wysoka przedstawiciel UE ds. międzynarodowych, pełniąca zarazem funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Federica Mogherini.

 

- Bardzo cieszymy się, że KE będzie reprezentowana na tak wysokim szczeblu; to jest ważny sygnał dla wszystkich krajów biorących udział w tym spotkaniu - zaznaczyła rzeczniczka prasowa MSZ.

 

Poinformowała, że głównym tematem rozmów mają być „wyzwania, przed którymi stoi UE i kraje regionu", m.in. nielegalne migracje, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm oraz zagrożenia hybrydowe. 

 

- Współpraca między Unią a krajami Bałkanów Zachodnich jest kluczowa, żeby stawić czoła tym wyzwaniom- podkreśliła Wajda.

 

Wskazała też, że niektóre z tematów, m.in. te związane z bezpieczeństwem i migracjami, to „tematy bardzo trudne, ale też i ważne dla obywateli Polski i całej Europy".

 

- Zaproszone kraje nie zawsze mówią w tych sprawach jednym głosem, ale wszyscy uznajemy wagę tych wyzwań dla przyszłości UE i rolę współpracy, dlatego też w Warszawie chcemy podjąć otwartą i szczerą rozmowę na ten temat - mówiła rzeczniczka MSZ.

 

"Polska odpłaca za pomoc"

 

Wtorkowe rozmowy mają rozpocząć się od spotkania w gronie ministrów krajów V4, którzy przyjmą m.in. wspólną deklarację odnośnie polityki rozszerzenia UE.

 

- Polska i cała Grupa Wyszehradzka wspiera starania dotyczące członkostwa w UE tychże krajów; proces integracji europejskiej Europy Południowo-Wschodniej przyczynia się do bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie - zaznaczyła Wajda.

 

Rzeczniczka MSZ przypomniała, że kiedy Polska ubiegała się o członkostwo w Unii, otrzymywaliśmy „pomoc od partnerów, którzy byli w UE". Według niej teraz to my możemy zaoferować krajom Bałkanów Zachodnich wsparcie, dzieląc się swoimi doświadczeniami okresu transformacji ustrojowej i integracji ze strukturami europejskimi.

 

Bezpieczeństwo i pojednanie

 

Kolejnym punktem są dwie sesje rozmów moderowanych przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. Pierwsza poświęcona ma być wyzwaniom dla bezpieczeństwa w regionach Europy Środkowej i Bałkanów „w coraz mniej bezpiecznym świecie". Druga sesja skupić się ma na problematyce sąsiedzkiego pojednania i współpracy.

 

Jak wyjaśniła Wajda, temat ten związany jest z upływającym w tym roku 25-leciem podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Proces pojednania pomiędzy Polską a Niemcami - podkreśliła -„był czymś niezwykłym i udał się"

 

- I my teraz chcemy podzielić się z krajami Bałkanów Zachodnich naszymi doświadczeniami i pokazać, że warto jest podjąć wysiłek pojednania i współpracy - powiedziała.

 

Rzeczniczka prasowa MSZ zaznaczyła, że jest to „zadanie wymagające, zwłaszcza w krajach Bałkanów Zachodnich".

 

- Wiemy, że są między nimi różne zaszłości i nie zawsze ta współpraca tam się układa doskonale, ale chcemy pokazać, że nam 25 lat temu współpraca z Niemcami bardzo dobrze się zaczęła układać i widać tego efekty we współczesnej polityce. Wiemy, że to zadanie wymaga wielkiej odwagi i wielkiego zaangażowania nie tylko ze strony polityków, ale też oczywiście społeczeństwa obywatelskiego. I warto podjąć ten wysiłek, bo to odblokuje ogromny potencjał współpracy gospodarczej, politycznej, naukowej, kulturalnej i kontaktów międzyludzkich - mówiła.

 

Po dwóch sesjach rozmów plenarnych z udziałem wszystkich delegacji odbędą się spotkania bilateralne pomiędzy szefem polskiej dyplomacji a zaproszonymi gośćmi.

 

1 lipca br. Polska objęła roczne przewodnictwo Grupy Wyszehradzkiej.

 

Grupa Wyszehradzka (V4) powstała w 1991 roku. Skupia cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie