Uganda: 55 zabitych w walkach między siłami rządowymi a separatystami

Świat
Uganda: 55 zabitych w walkach między siłami rządowymi a separatystami
Flickr/ US Army Africa/ CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne.

Do walk między ugandyjskimi siłami bezpieczeństwa a separatystycznymi bojownikami związanymi z lokalnym władcą plemiennym doszło w sobotę w mieście Kasese na zachodzie Ugandy przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Zginęło 14 policjantów i 41 członków plemiennej milicji - precyzuje ugandyjska policja, cytowana przez AFP. Według agencji Associated Press śmierć w starciach poniosło 19 osób.

Po zabiciu przez rebeliantów czterech ugandyjskich policjantów siły bezpieczeństwa rozpoczęły operację odwetową.

 

Starcia to efekt eskalacji od dawna toczącego się konfliktu między siłami ugandyjskimi a rebeliantami, którzy są lojalni wobec plemiennego władcy Wesleya Mumbere, krytyka prezydenta kraju gen. Yoweriego Museveniego.

 

Mumbere jest królem ludu Bakonzo, władcą Królestwa Rwenzururu i niektórzy z jego zwolenników wzywają do oddzielenia się od Ugandy. Secesjoniści chcą stworzyć republikę o nazwie Yiira.

 

Zachodni dystrykt Kasese, gdzie rządzi Mumbere, jest matecznikiem przeciwników prezydenta Museveniego, który przegrał tam w ostatnich wyborach prezydenckich.

 

Museveni, będący u władzy od 1986 roku, przywrócił w Ugandzie tradycyjne królestwa, zlikwidowane przez jego poprzednika w 1967 roku; z założenia mają one koncentrować się na działalności kulturalnej i socjalnej i raczej stronić od polityki.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie