Syryjska armia odbiła drugą rebeliancką dzielnicę Aleppo

Świat
Syryjska armia odbiła drugą rebeliancką dzielnicę Aleppo
Reuters

Syryjskie wojska rządowe odbiły w niedzielę z rąk rebeliantów kolejną kontrolowaną przez nich dotąd dzielnicę wschodniego Aleppo - poinformowały siły zbrojne Syrii w oficjalnym komunikacie.

Oświadczenie armii głosi, że siły rządowe w pełni kontrolują dzielnicę Dżabal Bardo, położoną obok odbitej dzień wcześniej największej dzielnicy we wschodniej części miasta Masaken Hanano.

 

Jeszcze w sobotę saperzy zaczęli rozminowywanie terenu w Masaken Hanano; w nocy z tych okolic zaczęli uciekać mieszkańcy miasta.

 

Ucieczka 500 osób

 

Niezależne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie podało w niedzielę, że poprzedniej nocy z Masaken Hanano i przyległych dzielnic uciekło ponad 500 cywili - głównie kobiety i dzieci.

 

Szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział agencji AFP, że "jest to pierwszy taki exodus ze wschodniego Aleppo".

 

Dalsze postępy sił reżimu Baszara el-Asada będą oznaczać, że odetną one północą część obszaru kontrolowanego przez rebeliantów od części południowej.

 

Aleppo bombardowane

 

Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka ponad 250 tys. osób, są od trzech miesięcy oblężone przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję. Opozycja ostrzega, że reżim oraz Rosjanie chcą wygrać wojnę, całkowicie wyniszczając ludność w rejonach kontrolowanych przez opozycję. Odcinanie dróg zaopatrzenia ma zagłodzić tych, którzy stawiają opór, a bombardowania - zmusić cywilów do ucieczki.

 

Od 15 listopada syryjska armia posuwa się od północnego wschodu w głąb dzielnic opanowanych przez rebeliantów. W bombardowaniach zginęło dotąd 212 cywilów, w tym 27 dzieci.

 

W wojnie w Syrii, która wybuchła w 2011 roku, śmierć poniosło już ponad 300 tys. osób.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie