Adwokatura w uchwałach o kryzysie wokół TK i tajemnicy adwokackiej

Polska
Adwokatura w uchwałach o kryzysie wokół TK i tajemnicy adwokackiej
Polsat News

O kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego i wadze tajemnicy adwokackiej wypowiedzieli się m.in. w przyjętych uchwałach uczestnicy XII Krajowego Zjazdu Adwokatury, który obradował w Krakowie w dniach 25-27 listopada - podano na stronach adwokatury.

W uchwale dotyczącej ładu konstytucyjnego Krajowy Zjazd Adwokatury zaznacza, że "Konstytucja RP nie daje żadnemu organowi władzy ustawodawczej lub wykonawczej prawa do ingerowania w proces wydawania oraz publikacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, ani do oceny prawidłowości wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego".

 

W dokumencie podkreślono, że "permanentny proces zmian ustawowej regulacji zasad działania Trybunału Konstytucyjnego pozostaje w sprzeczności z ustrojowymi fundamentami Rzeczpospolitej, godzi w zasady tworzenia prawa, jego stabilność, a w konsekwencji skutkuje dysfunkcjonalnością filarów demokratycznego państwa prawnego".

 

Krajowy Zjazd Adwokatury zwrócił w uchwale uwagę, że wszelkie zmiany legislacyjne wymagają konsultacji oraz aktywnego udziału przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a także przestrzegania zasady podziału i równoważenia się władz.

 

"Demokratyczna dyktatura"

 

Podkreślił także, że "z norm konstytucyjnych wynikają zasady, dzięki którym jednostka chroniona jest przed +demokratyczną dyktaturą+ większości". "Granice demokracji konstytucyjnej wyznacza prawo będące autonomiczną i równorzędną wartością. Wszelkie naruszenia tych granic, niezależnie od tego, na jakiej opierają się legitymacji, traktować należy jako zamach na podstawowe konstytucyjne wartości. Ich ochrona w każdym wypadku i w każdym czasie jest naszą podstawową powinnością, od której nikt - ani Adwokatury jako instytucji, ani żadnego z adwokatów - zwolnić nie może" - napisano w uchwale.

 

Krajowy Zjazd Adwokatury podjął także uchwałę w sprawie ochrony tajemnicy adwokackiej, określając ją "fundamentem wykonywania zawodu, z której adwokata - na gruncie ustawy stanowiącej o ustroju samorządu adwokackiego oraz podstawowych zasad wykonywania tego zawodu - nie można zwolnić".

 

Sprzeciw ws. zwolnień adwokatów i aplikantów

 

Zjazd wyraził też w uchwale zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich prób zwalniania adwokatów i aplikantów adwokackich z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. Zaapelował do adwokatów i aplikantów adwokackich oraz okręgowych rad adwokackich o informowanie o każdym zdarzeniu, które mogłoby spowodować zagrożenie dla ujawnienia tajemnicy adwokackiej.

 

Uczestnicy zjazdu przyjęli w sumie 14 uchwał programowych oraz 4 uchwały zmieniające regulaminy.

 

W uroczystym otwarciu XII Krajowego Zjazdu Adwokatury w piątek w Krakowie uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Gościem zjazdu był także prezes TK Andrzej Rzepliński. Podczas zjazdu delegaci wybrali nowego prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Został nim adwokat Jacek Trela, który podczas spotkania z dziennikarzami zapowiedział stworzenie samorządu przyjaznego dla adwokatów i wzmocnienie pozycji adwokatury.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie