"Kultowy lider XX wieku". Prezydent Meksyku żegna Castro

Świat
"Kultowy lider XX wieku". Prezydent Meksyku żegna Castro
PAP/EPA/ALEJANDRO ERNESTO

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto wyraził żal z powodu śmierci kubańskiego przywódcy, który w piątek wieczorem czasu lokalnego zmarł w wieku 90 lat w Hawanie. Nieto nazwał Castro "kultowym liderem XX wieku" i "wielkim przyjacielem Maksyku". Nieto złożył kondolencje na Twitterze. Opisał kubańskiego przywódcę jako promotora dwustronnych stosunków opartych na "szacunku, dialogu i solidarności".

"Fidel Castro był przyjacielem Meksyku, inspiratorem stosunków dwustronnych opartych na szacunku, dialogu i solidarności. Boleję nad śmiercią Castro, przywódcy rewolucji kubańskiej i znaczącej postaci XX wieku" - napisał prezydent Meksyku.

 

 

 

 

Meksyk był jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, który nigdy nie zerwał stosunków dyplomatycznych z Kubą, w tym po rewolucji przeciwko rządom Fulgencia Batisty w 1959 roku.

 

Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat. Na czele komunistycznej Kuby stał przez prawie pół wieku. W lutym 2008 roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Państwa i przekazał faktyczne sprawowanie władzy swemu młodszemu o pięć lat bratu, Raulowi.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie