Iran zezwolił ponownie Rosji na korzystanie z bazy lotniczej

Świat
Iran zezwolił ponownie Rosji na korzystanie z bazy lotniczej
Flickr/Dr. Nasser Haghighat/CC BY 2.0

Rosja może ponownie korzystać z bazy lotniczej Hamadan w zachodnim Iranie przy dokonywaniu ataków na Państwo Islamskie w Syrii - oświadczył w sobotę irański minister obrony Husejn Dehkan.

"W razie potrzeby Rosjanie mogą nadal wykorzystywać naszą bazę do operacji wojskowych (przeciwko Państwu Islamskiemu)" - powiedział.

 

Bazę Hamadan udostępniono Rosjanom po raz pierwszy latem bieżącego roku. Wykorzystują ją przede wszystkim jako punkt tankowania swych bombowców. Rząd Iranu argumentował, że w ten sposób przyczynia się do zwalczania regionalnego i zarazem globalnego zagrożenia.

 

Obecność Rosjan w Hamadan była jednak krytykowana w irańskim parlamencie, przy czym wskazywano, że porozumienie z Rosją jest sprzeczne z konstytucją. By uspokoić deputowanych, współpracę tę zawieszono, ale bez jej definitywnego zrywania.

 

Iran popiera legalny rząd syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i dlatego jest gotów udzielać mu wsparcia w działaniach bojowych "z naszymi przyjaciółmi takimi jak Rosja" - zaznaczył cytowany przez irańską agencję Tasnim szef resortu obrony.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie