Adamczyk, Tobiszowski i Kuchciński wśród szefów okręgów PiS

Polska
Adamczyk, Tobiszowski i Kuchciński wśród szefów okręgów PiS
PAP/Marcin Obara,Marek Zimny/WikimediaCommons/Michał Józefaciuk

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, posłowie Janusz Śniadek i Marek Ast zostali wybrani na prezesów okręgowych PiS odpowiednio w Krakowie, Katowicach, Krośnie, Gdańsku i Zielonej Górze.

Prezesem zarządu okręgowego w Sosnowcu została poseł Ewa Malik, w Chełmie poseł Sławomir Zawiślak, a w Rybniku poseł Izabela Kloc. Szefem okręgu wrocławskiego został wybrany poseł Piotr Babiarz, w Koninie poseł Witold Czarnecki, zaś w Poznaniu poseł Tadeusz Dziuba, a w Płocku senator Marek Martynowski.

 

W sobotę i niedzielę PiS kontynuuje wybór szefów okręgów. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wysunął kandydatury polityków dotychczas nimi kierujących.

 

"Jedność, siła i moc"

 

Poseł PiS Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa w rządzie Beaty Szydło, został szefem struktur okręgowych PiS w Krakowie. Podczas obradującego w sobotę w Krakowie okręgowego zjazdu PiS ponownie wybrano go na to stanowisko. W wyborach Adamczyk startował z rekomendacją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; był jedynym kandydatem.

 

- Zostałem wybrany ponownie prezesem zarządu okręgu i chciałem powiedzieć, że dzisiaj, w trakcie naszego spotkania, widać było taką dużą determinację, pozytywne nastawienie, dużo pozytywnej energii, która dobrze świadczy na przyszłość. Członkowie PiS w okręgu 13 przygotowani są do długofalowego działania, na horyzoncie którego stoją wybory samorządowe. Jesteśmy zdeterminowani, żeby przygotować się dobrze do tych wyborów w jedności i sile - a taka jest tutaj na tej sali - powiedział tuż po wyborze Andrzej Adamczyk. - I z tego się bardzo cieszę, że pomimo różnicy zdań tutaj jest jedność, tutaj jest siła i moc. Można powiedzieć krótko: damy radę. To wszystko - te pozytywne relacje, to pozytywne nastawienie, ta determinacja, która rysowała się praktycznie w każdym wystąpieniu - da efekt synergii - zapewnił Andrzej Adamczyk.

 

Jak poinformował, za jego kandydaturą oddano 227 głosów, przeciwko - 31 i przy kilku wstrzymujących się.

 

Struktury "również w sołectwach"

 

W okręgu krośnieńskim szefem PiS ponownie został marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Powiedział, że partia w okręgu nr 22 powinna nadal rozbudowywać struktury. - Powinniśmy mieć struktury nie tylko w każdej gminie, ale głębiej wejść do niektórych sołectw - zauważył.

 

Za ważne zadanie uznał także przygotowanie się do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

- Następnym wyzwaniem będą wybory w 2018 i 2019 r.; wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne oraz prezydenta Polski. Będzie to niezwykle ważne zadanie - dodał marszałek Sejmu.

 

Marek Kuchciński ma 61 lat. Posłem na Sejm jest od 2001 r. W latach 2010-15 był wicemarszałkiem, a od 2015 jest marszałkiem Sejmu.

 

W Katowicach - Tobiszowski

 

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski został ponownie wybrany na szefa partii w okręgu katowickim. 51-letni Tobiszowski zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 2005 r., w ostatnich wyborach poparło go ponad 36,4 tys. wyborców.

 

W rządzie Beaty Szydło odpowiada za sprawy górnictwa. Wcześniej był samorządowcem w Rudzie Śląskiej, radnym i wiceprezydentem tego miasta. Jest absolwentem wydziału socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył też studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i marketing w Polskiej Akademii Nauk. Pracował m.in. w Banku Śląskim jako inspektor w wydziale kredytów. Był też prezesem Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Katowicach.

 

Zgodnie ze statutem PiS do kompetencji zjazdów okręgowych należy powołanie i odwołanie ze swego grona prezesa zarządu okręgowego, na wniosek prezesa PiS, a także do 20 pozostałych członków zarządu i członków regionalnej komisji rewizyjnej. Kadencja szefa okręgu wynosi 2 lata.

 

Struktura PiS w kraju to okręgi, które zostały wyznaczone w odniesieniu do okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu i przeważnie pokrywają się z ich zasięgiem.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie