Zamieszki w obozach dla uchodźców w Bułgarii i w Grecji

Świat
Zamieszki w obozach dla uchodźców w Bułgarii i w Grecji
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Od czwartku trwa protest w ośrodku dla uchodźców w bułgarskim mieście Charmanli. W rezultacie zamieszek 14 policjantów odniosło rany. Jak dotąd przesłuchano 200 uczestników zajść. W czwartek doszło też do zamieszek w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos.

Protestujący w obozie w Charmanli spowodowali spore zniszczenia. Z trudem udało się ewakuować setkę bułgarskich pracowników. Telewizja publiczna ocenia, że buntu nie da się wygasić w nocy z czwartku na piątek.

 

Uchodźcy podpalili materace, stołówkę i nowy ośrodek medyczny, zbudowany za środki unijne. Doszło do starć z policją, która - uzbrojona w pałki, tarcze i armatkę wodną - wkroczyła do ośrodka.

 

Żądają opcji wyjazdu na Zachód

 

Do Charmanli ściągnięto oddziały policji z czarnomorskiego portu Burgas i położonego na południu miasta Kyrdżali. Na miejsce udała się dyrektor Państwowej Agencji ds. Uchodźców Petia Pyrwanowa, by podjąć negocjacje z protestującymi.

 

Migranci, głównie - Afgańczycy, domagają się otwarcia granicy z Serbią i umożliwienia im wyjazdu na Zachód.

 

Bezpośrednim powodem buntu był wprowadzony w zeszły piątek zakaz wychodzenia poza teren należący do ośrodka. Centrum w Charmanli to największy taki ośrodek w kraju; obecnie przebywa tam ponad 3,1 tys. osób.

 

Niewielka część z nich to rodziny syryjskie, większość stanowią młodzi mężczyźni z Afganistanu, Pakistanu oraz Iraku.

 

W Grecji podpalili obóz

 

Również w Grecji doszło do zamieszek w obozie dla uchodźców.

 

W czwartek wieczorem doszło do bijatyki z udziałem uchodźców oraz sił porządkowych w obozie Moria znajdującym się na wyspie Lesbos. Bezpośredniego impulsu do zajść dostarczyła śmierć matki trojga dzieci w jednym z namiotów po wybuchu butli z gazem. Dzieciom udało się przeżyć, ale są one poważnie ranne.

 

Wzburzeni śmiercią kobiety uchodźcy podłożyli ogień pod obiektami w ośrodku - podała miejscowa policja.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie