Włochy: wielkie straty po powodzi w Ligurii, krytyczna sytuacja w Piemoncie

Świat
Włochy: wielkie straty po powodzi w Ligurii, krytyczna sytuacja w Piemoncie
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Na 100 mln euro oszacowano wstępnie straty w wyniku powodzi w Ligurii na północy Włoch. Krytyczna sytuacja panuje też w Piemoncie, gdzie zalanych jest kilka miejscowości. W obu regionach zanotowano w ostatnich dniach rekordowe opady deszczu.

W kilku rejonach, w tym na wybrzeżu Ligurii i na terenach u podnóża Alp obowiązuje najwyższy stan alarmowy.

 

Władze Ligurii, które podały pierwszy bilans szkód w zalanych miejscowościach, zaapelowały do włoskiego rządu o wprowadzenie stanu kryzysowego.

 

Wcześniej złożenie wniosku o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej zapowiedziały władze Piemontu, przez który przechodzi fala powodziowa. Z brzegów wystąpiła tam w wielu miejscach rzeka Pad oraz małe strumienie, które zamieniły się w rwące potoki, płynące przez miasteczka w rejonie Turynu i Cuneo. W okolicach Turynu jedna osoba zaginęła.

 

Poziom wód we wszystkich rzekach w Piemoncie stale rośnie, a ulewne opady deszczu utrzymują się, co pogarsza z każdą godziną sytuację w miejscowościach i wsiach, które znalazły się częściowo pod wodą.

 

W obu regionach północno-wschodnich Włoch ewakuowano setki ludzi.

 

Meteorolodzy podali, że w ciągu 4 dni spadło tam tyle deszczu, ile pada średnio przez pół roku, czyli nawet do 720 litrów na metr kwadratowy.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie