Syria: zbombardowano szpital dla kobiet. Zginęły trzy osoby

Świat
Syria: zbombardowano szpital dla kobiet. Zginęły trzy osoby
AP/Syria civil defence/validated
Zbombardowany szpital w prowincji Idlib.

Rosyjskie albo syryjskie lotnictwo zbombardowało w piątek szpital ginekologiczny w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północy Syrii; zginęły trzy osoby - podała organizacja pomocowa prowadzące tę placówkę. Szpital nie nadaje się do użytkowania.

Według syryjskiej organizacji Szafak, w szpital w miejscowości Turmanin uderzyły cztery rakiety, całkowicie burząc wschodnią część budynku, oraz uszkadzając część, gdzie mieszczą się oddział ratunkowy i sale operacyjne.


- Dziś jest Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet - zauważył Asad al-Halabi z organizacji Szafak.


Syria i Rosja zaprzeczają, że atakuję szpitale


Informację o nalocie i zniszczeniu szpitala potwierdziło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie, które dysponuje w Syrii siatką informatorów.


Syria i wspierająca ją politycznie i militarnie Rosją zaprzeczają, że atakują szpitale i ośrodki zdrowia. Twierdzą, że atakują wyłącznie pozycje antyrządowych bojowników. Jednocześnie oskarżają rebeliantów, że używają jako żywych tarcz cywilów umieszczonych w "tak zwanych szpitalach". Twierdzą też, że na opanowanych przez rebeliantów terenach szpitale nie są prawidłowo oznaczone.


Kraje zachodnie i obrońcy praw człowieka twierdzą, że Syria i Rosja świadomie atakują szpitale i inne cywilne cele, by zastraszyć rebeliantów i miejscową ludność.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie