Ratownicy medyczni na motocyklach. Ministerstwo zdrowia zapowiada zmiany

Polska
Ratownicy medyczni na motocyklach. Ministerstwo zdrowia zapowiada zmiany
Polsat News

Za nieco ponad rok oprócz tradycyjnych karetek, do pacjentów w stanach nagłego zagrożenia życia, będą mogli wyjeżdżać też ratownicy na dwóch kółkach. Ministerstwo Zdrowia zapowiada rewolucję w ratownictwie medycznym. Chodzi o to, by w zakorkowanych miastach motoambulanse skróciły czas dotarcia z pomocą do osób potrzebujących.

Wprowadzenie motocyklowych zespołów ratownictwa medycznego przewiduje projekt noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Miałyby one funkcjonować przez pięć miesięcy w roku - od maja do września, po 12 godzin na dobę.

 

- Możliwość kontraktowania ratowników ma motocyklach to zupełne novum w polskim systemie - podkreślił wiceminister Tombarkiewicz. Obecnie, jak wskazał, nie ma bowiem przepisów umożliwiających finansowanie ich działalności w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Szybciej, niż tradycyjna karetka

 

"Motoambulanse" działają w niektórych miastach w ramach inicjatyw podejmowanych np. przez fundacje. - Takie jednostki utworzyły się oddolnie m.in. w Warszawie i Trójmieście - wskazał Tombarkiewicz.

 

Ministerstwo zdrowia argumentuje, że uzasadnieniem dla wprowadzenia ratowników medycznych na motocyklach są badania pokazujące, że są oni w stanie dotrzeć do osób potrzebujących pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia szybciej niż tradycyjna karetka.

 

- Mamy też analizy, które pokazują, że w połowie przypadków taka interwencja kończyła się na miejscu i nie było potrzeby wzywania karetki - dodał wiceminister. Stąd - jak wyjaśnił - pomysł usankcjonowania działania ratowników na motocyklach i wprowadzenie możliwości ich kontraktowania. - To będzie oczywiście znacząco niższa stawka niż za funkcjonowanie tradycyjnego zespołu - zastrzegł.

 

Tombarkiewicz mówi, że są już chętni ratownicy, którzy dopytują się kiedy zmiany wejdzie w życie. - Założyliśmy, że będziemy dawać im szansę w większych miastach, gdzie jest problem z korkami - dodał.

 

Zabezpieczą poszkodowanych do przyjazdu karetki

 

Jednym z miast, gdzie działają ratownicy na motocyklach jest Kraków. - W Małopolsce ratownicy na motorach skupieni są w Fundacji R2. Działa ona w ramach porozumienia z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, porozumienie jest podpisywane co roku - na okres od maja do listopada - przekazała rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Aleksandra Kwiecień.

 

Jak wyjaśniła, ratownicy działają przy Centrum Powiadamiania Ratunkowego i są wysyłani do zdarzeń medycznych w sytuacji, kiedy dotrą tam wcześniej niż karetka; zabezpieczają opiekę do czasu jej przyjazdu. - Porozumienie jest bezkosztowe - zaznaczyła.

 

"Upaństwowienie" ratownictwa medycznego

 

Głównym celem noweli ustawy o PRM jej celem jest tzw. "upaństwowienie" systemu PRM. Zaproponowano w niej m.in., aby umowy na świadczenia zdrowotne z ratownictwa wykonywały wyłącznie samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ), jednostki budżetowe oraz spółki kapitałowe z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub publicznych uczelni medycznych.

 

Nowelizacja ma zabezpieczyć finansowanie PRM, dzięki temu, że środki na realizację zadań powierzonych przez wojewodę dyrektorowi oddziału wojewódzkiego NFZ będą przekazywane Funduszowi w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Kontynuowany ma być proces centralizacji dyspozytorni medycznych, który rozpoczął się w 2011 r. w związku z reorganizacją systemu powiadamiania ratunkowego.

 

Pięć miesięcy w ciągu roku, 12h na dobę

 

W noweli przewidziano rezygnację ze specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na rzecz zespołów podstawowych w co najmniej trzyosobowym składzie. Rozszerzono także zakres uprawnień ratowników medycznych.

 

"Motoambulanse" działają m.in. w Warszawie i Trójmieście. Ministerstwo zdrowia zauważa, że docierają do osób poszkodowanych dużo szybciej, niż tradycyjne ambulanse i stąd pomysł na wprowadzenie ich do innych miast.

 

Projekt noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje wprowadzenie motocyklowych zespołów ratownictwa medycznego funkcjonujących pięć miesięcy w ciągu roku od maja do września, przed 12 godzin na dobę.

 

PAP, Polsat News

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie