Doradca Trumpa: zniesienie wiz dla Polaków wśród priorytetów stu dni urzędowania

Świat
Doradca Trumpa: zniesienie wiz dla Polaków wśród priorytetów stu dni urzędowania
PAP/EPA/ANDREW GOMBERT

W nowej administracji USA Polska znajdzie pewnego sojusznika - powiedział William "Bill" Ciosek, doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa ds. Polski i Polonii amerykańskiej.

Ciosek przewiduje, że pod rządami Trumpa USA staną się najbliższym sojusznikiem Polski. - Trump podziela poglądy rządu polskiego na temat ochrony granic, historii, dziedzictwa, wartości duchowych i religijnych, tożsamości narodowej oraz kultury - powiedział.

 

Trump zdecydowanie popiera zniesienie wiz dla Polaków

 

Pytany, czy wobec potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji Polska może liczyć na mocniejsze niż dotąd gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA, Ciosek odpowiedział: - Oczywiście. Trump będzie taki jak Reagan. Obiecał wzmocnić amerykańską siłę militarną. Wierzy w budowanie pokoju poprzez siłę. Potężna militarnie i gospodarczo Ameryka zagwarantuje bezpieczeństwo także Polsce, Europie Wschodniej i NATO.

 

Ciosek zwrócił też uwagę, że Trump powiedział polskim przywódcom w Chicago, iż zdecydowanie popiera zniesienie wiz dla Polaków.

 

- Zniesienie wiz musi co prawda zatwierdzić Kongres, ale on (Trump) zaliczył to do priorytetów w ciągu pierwszych stu dni urzędowania. Ponieważ Polska i USA będą za Trumpa bliskimi naturalnymi sprzymierzeńcami, mającymi podobną antyglobalistyczną filozofię, tak że inne postulaty Polaków mają szanse stać się rzeczywistością - powiedział.

 

Komitet ds. łączności USA - Polska

 

Według Cioska w ciągu ok. miesiąca ogłoszona zostanie lista osób zasiadających w komitecie ds. łączności między USA a Polską. - Chcemy nasilić współpracę między społecznością polsko-amerykańską a administracją Trumpa i Polską. Liczymy na sukces w rozszerzeniu relacji biznesowych - powiedział doradca prezydenta elekta.

 

Ciosek mówił m.in. o swym zaangażowaniu w doprowadzenie do spotkania Trumpa z Polonią w Chicago podczas kampanii wyborczej. - Uświadomiłem jego sztabowi wyborczemu, że ponad 10 milionów Polaków może pomóc mu w zwycięstwie - powiedział.

 

Powiedział też m.in., że już po zwycięstwie Trumpa zadzwonił do niego Maciej Świrski, doradca wicepremiera Piotra Glińskiego, w sprawie rozmowy telefonicznej prezydenta elekta z prezydentem Andrzejem Dudą. - Skontaktowałem się z sztabem wyborczym Trumpa i za pośrednictwem senatora Jeffa Sessionsa ustalono termin" tej rozmowy - powiedział Ciosek.

 

Zwrócił uwagę, że w ekipie Trumpa są ludzie, którzy wiele wiedzą o Polsce, jej problemach, historii i kulturze. Podkreślił też, że Trump wierzy, iż "USA, Polska i Wielka Brytanii mogą wspólnie pokonać skorumpowany globalizm, podobnie jak zwyciężyły w batalii z komunizmem".

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie