CBŚP zatrzymało 11 osób podejrzanych o wyłudzenia kredytów i pranie pieniędzy

Polska
CBŚP zatrzymało 11 osób podejrzanych o wyłudzenia kredytów i pranie pieniędzy
cbsp.policja.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób, m.in. byłych pracowników banków i parabanków, podejrzanych o wyłudzenia kredytów w wysokości ponad 1,2 mln zł, pranie pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej - dowiedziała się PAP w CBŚP.

Do zatrzymań doszło w Lublinie, Świdniku oraz Otwocku.

 

- Policjanci ustalili, że w skład grupy wchodziły osoby związane ze środowiskiem pseudokibiców, jak również byli pracownicy instytucji bankowych i parabankowych - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

 

Mechanizm działania polegał na zakładaniu fikcyjnych firm, w których wystawiano zaświadczenia o zatrudnieniu podstawionym osobom, czyli tzw. słupom i poświadczano ich dochody.

 

W sumie usłyszeli już 177 zarzutów

 

- Następnie na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów, wyłudzano z banków pożyczki i kredyty, jak też zakładano rachunki bankowe na fikcyjne dane personalne - powiedziała Hamelusz.

 

Jak poinformowała zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie 129 zarzutów. Dotyczą one działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw, kradzieży, przywłaszczenia, fałszowania dokumentów i oszustw kredytowych.

 

Dotychczas w tej sprawie funkcjonariusze zatrzymali 39 podejrzanych, którym przedstawiono 177 zarzutów.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie