Tusk ma nadzieję na decyzję ws. zniesienia wiz dla Ukraińców jeszcze w tym roku

Świat
Tusk ma nadzieję na decyzję ws. zniesienia wiz dla Ukraińców jeszcze w tym roku
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Nikt w UE nie jest zainteresowany blokowaniem liberalizacji wizowej dla Ukrainy i innych krajów - powiedział Donald Tusk. - Mamy nadzieję, że możemy zakończyć ten proces w tym roku. To całkiem realistyczny i ostrożny optymizm, ale nie prognoza - dodał. - Ta decyzja jest uznaniem dokonań Ukrainy jeśli chodzi o spełnianie europejskich standardów - przekonywał.

Tusk podkreślił, że Ukraina spełniła wszystkie kryteria zniesienia wiz.

 

- Cieszę się, że wszystkie kraje UE zdecydowały, że Ukraina jest gotowa na reżim bezwizowy - skomentował.

 

Zgodnie z decyzją ambasadorów państw UE, podjętą 17 listopada, liberalizacja wizowa dla Ukrainy wejdzie w życie równocześnie z reformą unijnych przepisów, która ma ułatwić Unii zawieszanie reżimu bezwizowego. Tusk powiedział, że negocjacje między instytucjami UE w sprawie tej reformy są na dobrej drodze.

 

- Ale chcę podkreślić, że ta dyskusja nie dotyczy już Ukrainy, która wykonała swoje zadania doskonale (...). Rozmowy dotyczą unijnej polityki wizowej - powiedział.

 

O podjęcie przed końcem roku ostatecznych decyzji w sprawie zniesienia wiz zaapelował w czwartek do UE prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

 

- My odrobiliśmy swoje zadanie domowe w całości (...). Teraz prosimy europejskich partnerów, by wypełnili swoje zobowiązania - podkreślił.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze