Smog w Krakowie. Normy przekroczone nawet czterokrotnie

Polska
Smog w Krakowie. Normy przekroczone nawet czterokrotnie
Pixabay.com
Drugi raz w tym sezonie grzewczym smog będzie się utrzymywał ponad dobę.

Smog znów zagraża mieszkańcom Krakowa i odwiedzającym to miasto turystom. Najgorzej jest w centrum i w dzielnicy Nowa Huta. Normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są kilkukrotnie.

- To drugi w Krakowie poważny epizod z wysokimi poziomami stężeń pyłowych w tym sezonie grzewczym, który będzie utrzymywał się dłużej niż 24 godziny - powiedział portalowi polsatnews.pl Witold Śmiałek, doradca prezydenta Miasta Krakowa ds. jakości powietrza.

 

Smog się zagęszcza

 

Wszystkie krakowskie stacje pomiarowe zanotowały w czwartek przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza. Rekord padł w samo południe na ul. Dietla. Odnotowano tam stężenie 197 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10. Na al. Krasińskiego w tym samym czasie było 174 µg/m3. Dopuszczalne stężenie pyłu PM10 wynosi do 50 µg/m3.

 

W tym samym miejscu w Alejach Trzech Wieszczów w centrum Krakowa, na tak zwanej drugiej obwodnicy tego miasta, urządzenia pomiarowe odnotowały 167 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10. Stężenie z południa jest najwyższym odnotowanym w czwartek.

 

"Warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru miasta określono jako bardzo złe, prognozowana prędkość wiatru: słaby, opady deszczu i śniegu ograniczające ponowne unoszenie pyłu i wymywające go z atmosfery - brak" - podało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa. Gdy po południu mieszkańcy Krakowa wrócą do domu i rozpalą ogień w piecach - sytuacja może jeszcze się pogorszyć.

 

Wieczorem zanieczyszczenie rośnie

 

W środę o godz. 21:00 w Nowej Hucie stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 232 µg/m3.

 

Nie najlepiej oddycha się dziś również w innych małopolskich miejscowościach. Dla przykładu w Skawinie, Nowym Targu i Trzebini poziom PM10 waha się w okolicach 100 mikrogramów na metr sześcienny.

 

- Przedłużanie się infekcji, nawracający kaszel, zmiany w zatokach, bóle głowy, złe samopoczucie to tylko niektóre widoczne efekty utrzymującego się zanieczyszczenia powietrza w Krakowie - powiedziała portalowi polsatnews.pl dr Anna Prokop-Staszecka, dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.

 

W takie dni jak dziś w Krakowie, kiedy zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy mieszkańcy i turyści powinni zrezygnować z aktywności fizycznej, przebywanie na zewnątrz powinny ograniczyć kobiety w ciąży, dzieci, a także osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i układu krążenia.

 

Sprawdź, czy nie ma smogu

 

Na bieżąco poziom zanieczyszczenia powietrza w Krakowie można sprawdzać na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, a także na tablicach, które znajdują się na przystankach autobusowych i tramwajowych.

 

polsatnews.pl

 

Agnieszka Molęda/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie