Przewaga głosów Clinton nad Trumpem wzrosła do ponad 2 milionów

Świat
Przewaga głosów Clinton nad Trumpem wzrosła do ponad 2 milionów
PAP/EPA/TANNEN MAURY

Do ponad 2 mln głosów wzrosła przewaga kandydatki Demokratów Hillary Clinton nad wystawionym przez Republikanów Donaldem Trumpem w wyborach prezydenckich z 8 listopada. Trump zwyciężył, bo dostał więcej głosów elektorskich. Wciąż trwa liczenie wyników.

Jak podaje niezależny ośrodek The Cook Political Report podający najnowsze dostępne dane, na Clinton głosowało ponad 64,4 mln Amerykanów, a na Trumpa ponad 62,3 mln. To oznacza, że kandydatka Demokratów ma ponad 2,1 mln głosów przewagi nad rywalem. W ujęciu procentowym dostali oni odpowiednio 48,1 proc. oraz 46,5 proc.

 

Trump i Clinton zebrali prawie 95 proc. wszystkich głosów

 

W sumie w wyborach głosowało 133,9 mln osób, z czego ponad 7,1 mln (5,4 proc.) zagłosowało na innych kandydatów niż Trump i Clinton.

 

O zwycięstwie kandydata Republikanów zadecydowało to, że zdobył on 290, czyli większość głosów elektorskich, na które na poziomie stanów przelicza się głosy oddane w głosowaniu powszechnym przez obywateli. Clinton dostała ich 232. Wymagana większość, by dostać się do Białego Domu, wynosi 270 z 538 głosów elektorskich.

 

Ostatni był Al Gore

 

Ostatni raz sytuacja, gdy kandydat Demokratów dostaje więcej głosów, ale nie zostaje prezydentem USA, zdarzyła się w 2000 roku. Wiceprezydent Al Gore przegrał wtedy z George'em W. Bushem, który dostał o prawie 544 tys. głosów mniej.

 

Trump zdobył głosy elektorskie w wielu tzw. stanach wahających się, tj. takich, gdzie do ostatniej chwili wynik wyborów był niepewny. Zgodnie z zasadami wyborów, mimo względnie niewielkiej przewagi liczby głosów wyborców, dostał wszystkie głosy elektorskie w takich dużych stanach jak Floryda, Michgan czy Pensylwania.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie