Minister cyfryzacji spotkała się z przedstawicielami Facebooka

Polska
Minister cyfryzacji spotkała się z przedstawicielami Facebooka
PAP/Jacek Turczyk

- Ta rozmowa wyjaśniła wiele kwestii operacyjnych, w jaki sposób serwis funkcjonuje, ale mamy jeszcze całe morze pytań i będziemy te pytania kontynuować. Przekażemy je do Facebooka, żeby uzyskać bardzo konkretne, szczegółowe odpowiedzi - mówiła Streżyńska po rozmowach z przedstawicielami firmy z europejskiej centrali w Dublinie, odpowiedzialnymi za politykę bezpieczeństwa.

W czwartek 24 listopada minister cyfryzacji Anna Streżyńska spotkała się z reprezentantami europejskiego przedstawicielstwa Facebooka, odpowiedzialnymi za politykę publiczną serwisu. Tematem rozmowy były szczegóły polityki blokowania kont i profili użytkowników, stosowanej przez ten portal społecznościowy na terenie Polski oraz problematyka dostosowania działalności platformy internetowej do prawa UE i prawa krajowego.

 

Asumpt do spotkania dały m.in. protesty działaczy ruchów narodowych, którzy informowali na początku listopada, że z Facebooka zniknęły profile Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej. Jak tłumaczyli wówczas przedstawiciele Facebooka, strony te zostały usunięte z serwisu po publikacji szeregu postów naruszających Standardy Społeczności w zakresie mowy nienawiści.

 

"Wolność słowa szczególnie bliska Polakom"

 

Podczas godzinnej rozmowy przedstawiciele Facebooka prezentowali zasady, jakimi w swej polityce kieruje się serwis oraz wyjaśniali przyczyny działań administracyjnych, które spotkały się z krytyką ze strony polskich internautów. Podkreślali przywiązanie do kwestii związanych z ochroną uniwersalnych wartości, takich jak wolność słowa czy prawa jednostki, a także konieczność zwalczania treści niezgodnych z obowiązującym prawem.

 

- Rozmawiamy o wartościach uniwersalnych. Sytuacje krytyczne, które nieuchronnie występują, lepiej jeżeli będziemy potrafili je rozwiązywać, zanim takie kryzysy nastąpią. Ale jeżeli mamy wartości chronione, które trzeba zrównoważyć: wolność słowa jest taką wartością, która jest szczególnie bliska Polakom i wielokrotnie za nią już również w wolnej Polsce się opowiadali, też dobro dzieci, dobro młodzieży i wolność od agresji też jest taką wartością chronioną, to znalezienie tej równowagi może połączyć nasze siły, żeby znaleźć takie najbardziej obiektywne uwarunkowania do podejmowania decyzji - oceniła.

 

Rada ds. Cyfryzacji

 

Minister cyfryzacji określiła spotkanie jako "bardzo dobre".

 

- Muszę podkreślić, że próbujemy zrozumieć wzajemne stanowiska i wzajemne ograniczenia i uwarunkowania, w jakich działamy my, i działa serwis - powiedziała.

 

Wspólnie ustalono, że rozmowy o szczegółach rozwiązań koordynować będzie Rada ds. Cyfryzacji, która jest ciałem doradczym Ministra Cyfryzacji. Wchodzący w skład Rady eksperci z zakresu telekomunikacji, rynku IT i cyfryzacji wspólnie z przedstawicielami Facebooka będą szczegółowo analizować stosowaną przez serwis politykę, a następnie formułować wnioski i przedstawiać ministrowi cyfryzacji rekomendacje dalszych działań.

 

- Na bazie tych opinii eksperckich ja będę podejmowała dalsze decyzje o tym, jakie stanowisko i dalsze oczekiwania względem serwisu formułować – zapowiedziała Strężyńska.

 

"Szukamy równowagi między wolnością wypowiedzi a mową nienawiści"

 

Jakub Turowski, odpowiedzialny w Facebooku za politykę publiczną w Polsce, po spotkaniu powiedział, że misją jego firmy jest dostępność platformy dla "wszystkich tych osób, które chcą dzielić się tym, co jest dla nich ważne".

 

- Wraz z innymi podmiotami, które działają w internecie, mamy pewnego rodzaju odpowiedzialność w propagowaniu swobody wypowiedzi w tym świecie cyfrowym. Tym niemniej widzimy też, że propagowanie mowy nienawiści nie tylko negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa osób, które są ową mową nienawiści dotknięte, ale wpływa też na jakość dyskursu publicznego. Ciągle szukamy tej równowagi między walką z mową nienawiści a wolnością słowa - powiedział.

 

Ministerstwo Cyfryzacji aktywnie uczestniczy również w wypracowywaniu rozwiązań legislacyjnych dotyczących sposobu funkcjonowania platform internetowych na poziomie Unii Europejskiej.

 

PAP

 

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie