Kraków będzie w weekend... antysmogową stolicą świata

Polska
Kraków będzie w weekend... antysmogową stolicą świata
fot. Smogathon
Zdjęcie z I edycji wydarzenia

30 zespołów z całego świata zaprezentuje w Krakowie swoje pomysły na walkę ze smogiem za pomocą technologii, nauki i innowacji. Na autorów najciekawszego rozwiązania czeka 100 tys. złotych.

Organizatorzy wydarzenia przewrotnie twierdzą, że Kraków, który na co dzień jest polską stolicą smogu, na weekend zostanie antysmogową stolicą - i to całego globu.

 

Sztuczne drzewa i kominy wciągające smog

 

W drugiej edycji imprezy o nazwie Smogathon wezmą zespoły z Polski, Niemiec, Chin, Kanady, Ukrainy, Chorwacji i Wielkiej Brytanii. Każdy z nich ma inny pomysł na walkę z zanieczyszczeniami powietrza.

 

Będą sztuczne drzewa produkowane w Berlinie, piec na węgiel zmniejszający emisję smogu o 96 proc., kominy słoneczne wciągające smog czy wieże-wentylatory wspomagające cyrkulację powietrza w miastach. Inni proponują różnorodne aplikacje mobilne, nowoczesne filtry czy niedrogie sensory umożliwiające monitorowanie zanieczyszczeń. To tylko część pomysłów uczestników, którzy powalczą o nagrodę na rozwój swojego projektu – 100 tys. zł.

 

Wybrani finaliści zaprezentują swoje pomysły w poniedziałek o osiemnastej w krakowskim Kijów.Centrum podczas uroczystej Gali Finałowej.

 

Przyda się każdy pomysł

 

Aż 66 procent najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce - tak wynika z danych Komisji Europejskiej.

 

Według różnych szacunków schorzenia wywołane zanieczyszczeniami powietrza powodują w Polsce od 40 do 47,3 tys. przedwczesnych zgonów rocznie (dane HEAL Polska i Europejskiej Agencji Środowiska). Najnowszy raport przygotowany na zlecenie WHO podaje, że w samej Warszawie wydatki na leczenie pracowników chorujących z powodu zanieczyszczonego powietrza i ich nieobecność w pracy pochłaniają od 6 do 18 mld zł rocznie.

 

polsatnews.pl

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze