Irak: co najmniej 80 osób nie żyje po eksplozji samochodu pułapki

Świat
Irak: co najmniej 80 osób nie żyje po eksplozji samochodu pułapki
Flickr/ James McCauley/ CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne.

Do ataku doszło na stacji benzynowej w miejscowości Szomali przy drodze z Bagdadu do Karbali - podały władze. Było tam zaparkowanych co najmniej siedem autokarów pełnych pielgrzymów. Irackie służby bezpieczeństwa podały, że wśród ofiar jest wielu Irańczyków, a także obywateli Bahrajnu.Celem ataku były grupy szyitów wracających z obchodów święta Arbain w Karbali.

Na miejsce skierowano liczne radiowozy i karetki pogotowia.

 

W poniedziałek od 17 do 20 mln szyitów było w Karbali na święcie Arbain, które jest obchodzone na koniec 40-dniowego okresu żałoby po męczeńskiej śmierci imama Husajna, wnuka proroka Mahometa, w bitwie pod Karbalą stoczonej w 680 roku. Husajn, czczony przez szyitów jako ich duchowy protoplasta, jest pochowany w mauzoleum w centrum Karbali.

 

To jedna z najważniejszych dat w kalendarzu szyickim i jednocześnie dogodna okazja dla Państwa Islamskiego do zamachów na szyitów, których dżihadyści z IS uważają za odszczepieńców od prawdziwej wiary. W obawie przed atakami sunnickich ekstremistów w Karbali na czas obchodów wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie