Dutkiewicz nie wystartuje w wyborach na prezydenta Wrocławia

Polska
Dutkiewicz nie wystartuje w wyborach na prezydenta Wrocławia
Flickr/ The International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA)/ CC BY-SA 2.0

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował o tym w czwartek podczas sesji Rady Miasta Wrocławia. - Prezydent nie podał motywów swoje decyzji. - Ja w tych wyborach startować nie będę. Z pewnością pojawią się kandydaci. Oświadczam, że nie będę ich oceniał. Być może jedną z tych osób będę popierał przed wyborami roku 2018 - zadeklarował Dutkiewicz.

 

Dutkiewicz w oświadczeniu wygłoszonym do miejskich radnych podkreślił, że roku 2016, w którym Wrocław pełni tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK), jest dla miasta rokiem wspaniałym.

 

- Jestem dumny z tego, że rok ESK ufundował Wrocławiowi tak wspaniały rozwój. Kiedyś nam się wydawało, że ESK będzie zwieńczeniem, dziś widzimy, że jest początkiem. Ciąg dalszy wyznaczy ekologiczny rozwój Wrocławia, czego symboliczny świadectwem jest aplikacja, którą skierowaliśmy do Brukseli - start w konkursie na Zieloną Stolicę Europy - mówił.

 

"Są tu napięcia"

 

Prezydent dodał, że Wrocław jest miastem wspaniałym, ale są w nim także napięcia.

 

- Również w 2016 r. są w nim nadmierne i niepotrzebne napięcia. Napięcia te pokazują, że projekt Polska i projekt Wrocław potrzebują odnowy kulturalnej, społecznej i politycznej. Będziemy kształtować, tę odnowę - zapowiedział.

 

Podkreślił, że będzie pracował nad „odnową Wrocławia” do 2018 r., do wyborów samorządowych.

 

Prezydent Wrocław w swoim oświadczeniu podkreślił także, że ceni sobie bardzo otwartość, tolerancję i szacunek dla mniejszych, słabszych i innych.

 

- Szacunek dla mniejszości etnicznych, religijnych, a także seksualnych. Cenię otwartość na dyskusje i na inne światopoglądy. Chcę również powiedzieć, że we Wrocławiu dobrze wiemy, że są granice tolerancji. Nie wolno tolerować nienawiści, rasizmu i nacjonalizmu - oświadczył.

 

Czternaście lat rządów

 

Rafał Dutkiewicz rządzi Wrocławiem czwartą kadencję. Po raz pierwszy został wybrany na prezydenta Wrocławia w 2002 r. Zwyciężył wówczas w drugiej turze z kandydatką SLD-UP Lidią Geringer de Oedenberg. W 2006 r. wygrał już w pierwszej turze zdobywając ponad 84 proc. głosów. W 2010 r. również objął fotel prezydenta Wrocławiu po zwycięstwie w drugiej turze. Zdobył wówczas 72 proc. głosów. W ostatnich wyborach w 2014 r. Dutkiewicz w drugiej turze wygrał z kandydatką PiS Mirosławą Stachowiak-Różecką.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie