Bez szczepionek i leków. Być może grypę pokona enzym

Technologie
Bez szczepionek i leków. Być może grypę pokona enzym
Pixabay.com/PublicDomainPictures

Nowe badania z Deakin University (Australia) dowodzą, że ludzkie ciało może samodzielnie, szybko i skutecznie poradzić sobie z grypą. Wszystko dzięki enzymowi, który jest naturalną, immunologiczną odpowiedzią na zakażenie wirusem.

Szczepionki dają bardzo dobrą ochronę przed szczepami wirusów sezonowych, jednak od czasu do czasu zdarza się, że są one niedopasowane, co prowadzi do zmniejszenia skuteczności takiej profilaktyki.

 

Badania prowadzone przez prof. Johna Stambasa z Deakin School of Medicine mogą być obiecującą odpowiedzią na tę sytuację.

 

- Koncentrujemy się na znalezieniu alternatywy dla szczepionek. Chcemy wykorzystać enzym, naturalnie wytwarzany przez organizm ludzki, który szybko zwalcza i usuwa wirusa - wyjaśnił prof. Stambas.

 

W ostatniej serii eksperymentów prowadzonych przez zespół prof. Stambasa wykazano, że u myszy pozbawionych zdolności ekspresji enzymu zwanego ADAMTS5 obserwowano zwiększenie objawów choroby, w porównaniu do normalnych myszy kontrolnych.

 

Łatwo atakuje, szybko się rozprzestrzenia

 

- Kolejnym krokiem będą próby zwiększania poziomu ADAMTS5, aby przyspieszyć ruch komórek i poprawić odporność na wirusy - powiedział główny autor badania. - Mam nadzieję, że tym samym powiększymy już dostępny arsenał w naszej walce z grypą.

 

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusa grypy. Atakuje górne lub dolne drogi oddechowe. Wirus grypy rozprzestrzenia się łatwo i można się nim zarazić drogą kropelkową i przez kontakt bezpośredni, np. dotyk. 

 

Śmierć po zakażeniu sezonowymi szczepami wirusa grypy występuje rzadko. Jednak  szczególnie narażone są osoby bardzo młode i starsze, w wyniku wirusowego zapalenia płuc lub wtórnych zakażeń bakteryjnych.

 

PLoS Biology

prof. dr hab. Paweł Januszewicz, mgr Joanna Burzyńska, Wydz. Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze