Zabytkowy obraz znaleziony podczas porządków w banku. Myśleli, że to dywan

Polska
Zabytkowy obraz znaleziony podczas porządków w banku. Myśleli, że to dywan
Dolnośląska Policja

Podczas sprzątania magazynu jednego z wrocławskich banków znaleziono dzieło malarstwa barokowego, prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII wieku. Obraz o wymiarach około 2 na 3 metry przedstawia Jezusa wiszącego na krzyżu. Na razie nie udało się ustalić, kto jest autorem malowidła.

Na miejsce udali się wrocławscy policjanci, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz konserwator zabytków. Ze wstępnej analizy wynika, że dzieło pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Obraz o tematyce sakralnej mógł niegdyś wisieć w kościele, ale na razie są to tylko przypuszczenia.

 

Dzieło było zwinięte w rulon. Pracownicy firmy przeprowadzkowej, którzy przypadkiem dokonali odkrycia obrazu, sądzili początkowo, że to dywan.

 

Policjanci zabezpieczyli dzieło oraz elementy ramy znalezione w magazynie. Obecnie trwa wyjaśnianie okoliczności, w jakich obraz się tam znalazł.

 

Po konsultacji z konserwatorem zabytków zapadną też dalsze decyzje dotyczące m.in. przekazania obrazu np. w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich, czy dalszych specjalistycznych badań.

 

polsatnews.pl

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie