Tokio i Seul podpisały umowę o dzieleniu się informacjami wywiadów

Świat
Tokio i Seul podpisały umowę o dzieleniu się informacjami wywiadów
PAP/EPA/YONHAP

Japonia oraz Korea Południowa podpisały w środę porozumienie o dzieleniu się informacjami wywiadów wojskowych. Ma to pozwolić na wymianę danych na temat działań zbrojnych Korei Północnej.

Jak poinformowała agencja Yonhap, dokument podpisali w ministerstwie obrony narodowej w Seulu szef resortu Han Min Ku oraz ambasador Japonii w Korei Południowej Yasumasa Nagamine. Umowa wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym.

 

Agencja EFE zauważa, że dokument pozwoli Korei Południowej i Japonii na wymianę tajnych danych na temat programów zbrojeniowych Pjongjangu w sposób bezpośredni, a nie - jak dotychczas - za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych na mocy innej, trójstronnej umowy z 2014 roku.

 

Niezadowolenie opozycji

 

Zawarcia dwustronnego porozumienia pierwotnie oczekiwano w 2012 roku, ale Seul odkładał to ze względu na południowokoreańską opozycję, przeciwną takiej umowie z Japonią, która kiedyś okupowała Koreę. Także teraz południowokoreańskie partie opozycyjne sprzeciwiają się porozumieniu. W związku z dokumentem trzy partie opozycyjne groziły, że doprowadzą do dymisji prezydent Park Geun Hie, której pozycja już i tak jest słaba ze względu na skandal korupcyjny, w jaki jest zamieszana.

 

Rzecznicy południowokoreańskiego ministerstwa obrony podkreślili w środę wagę porozumienia, w szczególności w obliczu coraz częstszych prób nuklearnych Pjongjangu. Oświadczyli, że trwający kryzys polityczny wewnątrz kraju nie powinien zagrażać bezpieczeństwu państwa.

 

Pokaz siły z Północy

 

Próby rakietowe i nuklearne prowadzone przez Koreę Północną mimo sankcji ONZ są przez Seul i Tokio postrzegane jako bezpośrednie zagrożenie.

 

9 września, w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, reżim w Pjongjangu przeprowadził udany test głowicy jądrowej. Jednocześnie podano, że kraj jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Była to już piąta północnokoreańska próba jądrowa.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie