Propaguje leczenie homoseksualizmu. Ma wystąpić na Kongresie Społecznym ESK. Organizacje pozarządowe protestują

Polska
Propaguje leczenie homoseksualizmu. Ma wystąpić na Kongresie Społecznym ESK. Organizacje pozarządowe protestują
Kongres Społeczny ESK/Kampania Przeciw Homofobii

Dr Gerard van den Aardweg, holenderski psycholog i psychoterapeuta ma być prelegentem podczas wrocławskiego Kongresu Społecznego organizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Organizacje działające na rzecz osób LGBTQ wyraziły sprzeciw wobec zapraszania do debaty eksperckiej osoby "głoszącej treści niezgodne ze współczesnym stanem wiedzy".

Kongres Społeczny ESK organizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbywać się będzie w dniach 25-27 listopada 2016 r. we Wrocławiu.

 

"Głosi treści niezgodne ze współczesnym stanem wiedzy"


Organizacje zajmujące się działaniem na rzecz osób LGBTQ (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i queer) wystosowały oświadczenie w sprawie zaproszenia van den Aardwega przez instytucje publiczne, jakimi są Narodowe Centrum Kultury i Biuro Festiwalowe Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Organizacje pozarządowe niepokoi, że jednym z prelegentów w debacie eksperckiej ma być osoba "głosząca treści niezgodne ze współczesnym stanem wiedzy psychologicznej, seksuologicznej i psychiatrycznej".


W  stanowisku Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, popieranego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne czytamy m.in.: "Kształtowanie się orientacji seksualnej jest procesem złożonym, pozostającym pod wpływem wielu czynników, wśród których znaczącą rolę odgrywają uwarunkowania biologiczne. Orientacja seksualna nie podlega możliwości dowolnego kształtowania zgodnie z kulturowo - społecznymi oczekiwaniami, nie jest kwestią wyboru lub mody. Podobnie jak osoby heteroseksualne, osoby homoseksualne mają prawo do korzystania z usług medycznych i psychologicznych, jednak wskazaniem do leczenia w żadnym razie nie powinna być orientacja seksualna tych osób. Propagowanie terapii polegających na korekcie, konwersji czy reparacji orientacji homo- czy biseksualnej w kierunku wyłącznie heteroseksualnej jest niezgodne ze współczesną wiedzą na temat seksualności człowieka i może zaowocować poważnymi niekorzystnymi skutkami psychologicznymi dla osób poddawanych tego typu oddziaływaniom".

 

"Wystawienie świadectwa władzom Wrocławia, jako uprzedzeniowego zaścianka"

 

Organizacje wystosowały wspólne oświadczenie: "Zdecydowanie sprzeciwiamy się powielaniu przez polityków i publicystów opinii na temat osób homoseksualnych nie znajdujących poparcia we współczesnych badaniach, a także wyrażamy głęboki niepokój o społeczne konsekwencje tego rodzaju działań. Zwracamy uwagę, że reprodukowanie uprzedzeń wobec tych osób może skutkować pogorszeniem jakości psychicznego i fizycznego funkcjonowania znaczącej części społeczeństwa (przykładem mogą być próby samobójcze osób prześladowanych na tle homofobicznym)".


Organizacje zauważają, że wystąpienie Gerarda van den Aardwega w roli eksperta na Kongresie Kultury będzie miało nie tylko szkodliwe dla społeczności LGBTQ w Polsce, ale też wystawi świadectwo władzom Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jako uprzedzeniowego zaścianka, a nie "Miasta Spotkań".


"Apelujemy do organizatorów wydarzenia o odwołanie występu Gerarda van den Aardwega, a innych prelegentów i prelegentki zachęcamy do wycofania swojego udziału w Kongresie Społecznym w sytuacji zignorowania naszego apelu" - czytamy w oświadczeniu.

 

"Znawca procesów laicyzacyjnych na świecie"


W biogramie Gerarda van den Aardwega dostępnym na oficjalnej stronie Kongresu Społecznego ESK podkreślono, że holenderski psycholog i psychoterapeuta wykładał w Europie, USA, Kanadzie i Brazylii oraz że pracuje jako psychoterapeuta od początku lat 60. Prezentując sylwetkę psychologa uwagę zwrócono na jego liczne artykuły naukowe i książki na temat psychologii, rodziny czy religii. Przedstawiany jest jako "znawca procesów laicyzacyjnych na świecie".


Gerard van den Aardweg ma we Wrocławiu wygłosić prelekcję pt. "Dlaczego tak szybko straciliśmy naszą chrześcijańską tożsamość?".

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie