Nowoczesna broni organizacji pozarządowych. "PiS atakuje kolejne niezależne instytucje"

Polska
Nowoczesna broni organizacji pozarządowych. "PiS atakuje kolejne niezależne instytucje"
Polsat News

- PiS realizuje swój program zawłaszczania państwa - oceniła w środę wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jej partia stanęła w obronie m.in. organizacji pozarządowych w odpowiedzi na plany PiS dotyczące powołania rządowej organizacji nadzorującej NGO. Ponadto w związku z tymi planami minister rodziny Elżbieta Rafalska odwołała posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Zdaniem Lubnauer, "PiS dokonuje zamachu na podstawy demokratycznego charakteru Polski". Posłanka zadeklarowała, że jej partia będzie bronić Rzecznika Praw Obywatelskich, organizacji pozarządowych i samorządów. - Trzeba bronić tego wszystkiego, co świadczy o tym, że Polska jest jeszcze państwem demokratycznym - podkreśliła.

 

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka przekonywał z kolei, że organizacje pozarządowe są fundamentem każdego otwartego społeczeństwa i państwa demokratycznego. - PiS kwestionuje wszystkie jednostki, które są niezależne od władzy, które myślą niezależnie - ocenił. - Obecnie mamy do czynienia z nagonką na organizacje pozarządowe - podkreślił Szłapka, odnosząc się do planów rządu dotyczących organizacji pozarządowych.

 

Jak dodał, Nowoczesna obawia się, że "sektor pozarządowy w Polsce czeka los, jaki zgotował premier Wiktor Orban na Węgrzech, albo nawet jaki przygotował premier Władimir Putin w Rosji".

 

Rządowa organizacja zajmująca się NGO

 

Stanowisko Nowoczesnej to reakcja na słowa premier. Beata Szydło w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" i dla portalu Tysol.pl mówiła m.in. o potrzebie uporządkowania sytuacji z fundacjami i organizacjami pozarządowymi finansowanymi ze środków publicznych. Zapowiedziała ustawę powołującą Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które zajęłoby się "przygotowywaniem projektów współpracy z NGO-sami i uporządkowaniem całej tej sfery".

 

Odnosząc się do zarzutów Nowoczesnej rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała w środę, że jedyną aktywnością, którą przejawia ugrupowanie Ryszarda Petru, to aktywność w krytykowaniu PiS. - Nowoczesna nie ma żadnej konstruktywnej oferty dla Polaków, niedługo będą nas krytykować za to, że w Polsce spadnie śnieg - ironizowała.

 

Jak zauważyła, Nowoczesna krytykuje propozycje PiS, które nie są jeszcze skonkretyzowane, więc - podkreśliła - trudno się odnosić do szczegółów tego, o czym mówią politycy opozycji.

 

- Naszym celem jest, żeby państwo funkcjonowało sprawnie, aby pieniądze były wydatkowane w sposób rzetelny i uczciwy. Chciałabym, żeby histeria Nowoczesnej względem PiS już się skończyła - powiedziała Mazurek.

 

Spotkanie z przedstawicielami NGO odwołane

 

Po słowach premier Szydło minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska odwołała jutrzejsze posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego ze względu na "prace dotyczące zmian w obszarze funkcjonowania organizacji pozarządowych, w tym związanych z projektowanym Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego".

 

Nie jest jednak wykluczone, że do spotkania dojdzie. Jak informuje portal ngo.pl, zgodnie z artykułem 37 ustawy o działalności pożytku publicznego  "posiedzenia Rady są zwoływane przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego lub na wniosek co najmniej jednej czwartej liczby członków Rady".

 

Rada obecnie liczy 39 członków, w tym 27 reprezentantów organizacji pozarządowych. Formalnie minister nie może odmówić zwołania posiedzenia, jeśli zawnioskuje o to 10 członków obecnego składu.

 

polsatnews.pl, ngo.pl, PAP

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie