Kijów odetnie wodę "Pokemonom". Dostawy mogą być wstrzymane od grudnia

Świat
Kijów odetnie wodę "Pokemonom". Dostawy mogą być wstrzymane od grudnia
Flickr/Juanedc/CC BY 2.0

Władze Ukrainy zagroziły odcięciem wody dla części terytoriów zajętych przez prorosyjskich separatystów w obwodzie ługańskim, którzy nie spłacają zadłużenia za jej dostawy. Zdaniem Kijowa regionowi, w którym mieszka ponad pół miliona ludzi, grozi katastrofa. Dostawy wody mogą być wstrzymane już od pierwszego grudnia - ostrzegł w środę wiceminister ds. terytoriów okupowanych Heorhij Tuka.

Według resortu, mimo że separatyści pobierają od mieszkańców kontrolowanych przez nich obszarów opłaty za wodę, nie trafiają one do jej dostawcy. Jest nim komunalne przedsiębiorstwo wodociągowe w miejscowości Popasna, które znajduje się na terenach kontrolowanych przez Ukrainę.

 

Ministerstwo ogłosiło, że przedsiębiorstwo to może zbankrutować w związku z zadłużeniem za zużytą energię elektryczną, które wynosi równowartość ponad 1,9 mln złotych.

 

Pokemony sieją nienawiść

 

Tuka poinformował, że przedstawiciele separatystów nie odpowiadają na próby kontaktu w tej sprawie i oskarżył ich o świadome dążenie do przerwania dostaw wody. Zaznaczył, że już teraz w strefie buforowej na linii podziału między siłami rządowymi a rebeliantami woda płynie z kranów co drugi dzień i tylko przez 3 godziny.

 

Tuka przekazał też, że separatyści świadomie ograniczają dostawy wody, wmawiając mieszkańcom regionu, że jest to wina "złodziejskiej junty” z Kijowa. "Celem pokemonów (separatystów) jest sianie nienawiści wobec Ukrainy i oskarżanie jej o ludobójstwo ruskiego narodu”- napisał minister na swoim Facebooku.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie