Gliński: Łódź to miasto godne wyzwań XXI w.

Świat
Gliński: Łódź to miasto godne wyzwań XXI w.
PAP/Grzegorz Michałowski

- Pragniemy, by Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI wieku, ośrodkiem nowych idei i otwartym na świat centrum kultury - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który w środę w Paryżu przedstawił kandydaturę Łodzi do International Expo 2022.

- Polska leży w sercu Europy. Od ponad tysiąca lat, od kiedy powstało państwo polskie, należy do europejskiej wspólnoty, zbudowanej na religijnych i humanistycznych wartościach oraz współpracy między narodami. Są one zbieżne z ideą Wystaw Światowych - mówił Gliński, który przedstawił Łódź na 160. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu.

 

Tematem polskiej wystawy - zgłoszonym oficjalnie w czerwcu br. - jest kompleksowa rewitalizacja terenów miejskich; ideę odzwierciedla hasło "City Re: Invented".

 

Wicepremier przypomniał, że Polska, która leży między Wschodem a Zachodem, poznała w XX w. tragedię okupacji, dwóch wielkich wojen, a także boleśnie doświadczyła totalitaryzmu.

 

- To właśnie w Polsce narodziła się Solidarność, wielki ruch społeczny, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie - mówił Gliński, dodając, że przejście od komunizmu do demokracji oraz budowa gospodarki rynkowej było dla polskiego społeczeństwa długim procesem.

 

Polska jako "wola współpracy, profesjonalizm i entuzjazm"

 

- Przemiany, które trwają od 27 lat, są jednak wzorem i przykładem dla innych krajów regionu. Polska była ich prekursorem, a dziś lojalnym partnerem dla Europy i całego świata - zaznaczył minister.

 

Wymienił też zalety Polski. - Wielkim atutem jest jej położenie geograficzne i potencjał ludzki. Dysponujemy sztabem znakomitych organizatorów i zapleczem logistycznym. Zapewniamy wolę współpracy, profesjonalizm i entuzjazm - przekonywał Gliński.

 

Sukcesy? M.in. Euro 2012 i ŚDM

 

Przypomniał, że Polska podejmowała już wielkie wyzwania, które zrealizowała z powodzeniem.

 

- Przykładem są organizowane wspólnie z Ukrainą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Polska podołała także wielkiemu wyzwaniu - organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016. Z pielgrzymką przybył wtedy papież Franciszek. Zapewniliśmy pełne bezpieczeństwo i profesjonalną organizację i radość 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata - mówił wicepremier.

 

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.

 

Ich atrakcją są pawilony przygotowane przez uczestników, np. kraje, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe. W wyborze organizatora wystawy uczestniczą przedstawiciele 169 państw. Ostateczna decyzja dotycząca wystawy Expo w Łodzi ma zapaść pod koniec 2017 r.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze