"Drony staną się źródłem wzrostu gospodarczego" - Adamczyk, szef resortu infrastruktury

Biznes
"Drony staną się źródłem wzrostu gospodarczego" - Adamczyk, szef resortu infrastruktury
PAP/Marcin Obara

- Drony staną się wkrótce źródłem nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego - przekonywał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, podczas otwarcia międzynarodowej konferencji o dronach w Warszawie. Minister zauważył, że ocenia się, iż do 2020 roku światowy rynek dronów może osiągnąć wartość 127 mld dolarów.

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, są produkowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom, jak i na potrzeby komercyjne oraz rekreacyjne. Obiekty, które dopiero od niedawna zaznaczają swoją obecność w przestrzeni powietrznej na szerszą skalę, są wymieniane przez przedstawicieli polskiego rządu jako szansa rozwoju gospodarczego kraju, ale i produkt, którym możemy szczycić się na arenie międzynarodowej.

 

"Świadomi odpowiedzialności jaka na nas ciąży" 


- Polska jest postrzegana na świecie jako lider w dziedzinie dronów. Nasz rynek wycenia się obecnie na 160 mln zł, cechuje się on również potencjałem do wzrostu. Jesteśmy postrzegani jako kraj rozwojowy dla tego rynku, jest to dla nas powodem do dumy, ale jesteśmy świadomi odpowiedzialności jaka na nas ciąży - podkreślał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, podczas międzynarodowej konferencji "Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego".


Szef resortu uważa, że w rozwoju branży dronów kluczowa jest kwestia wypracowania ram prawnych. Odpowiednie regulacje mają bowiem wyeliminować ryzyko, związane z korzystaniem z bezzałogówców i zapewnić bezpieczeństwo zarówno użytkownikom przestrzeni powietrznej, jak i osobom trzecim. Zasady prawne, dotyczące funkcjonowania dronów, mają służyć myśli technologicznej i innowacyjności, nie mogą natomiast wprowadzać sztucznych obostrzeń. - Należy dążyć do takich rozwiązań, które rozwiną lotnictwo, ale też nie doprowadzą do przeregulowania rynku - podkreślał minister Adamczyk.


Zdaniem ministra istotne jest również wypracowanie świadomości społecznej na temat dronów. Wyzwaniem bowiem pozostaje edukacja w temacie zagrożeń i wymogów związanych z wykorzystaniem bezzałogowców.

 

Warszawa - centrum debaty europejskiej na temat dronów


- Dzisiejsza konferencja warszawska ma szczególne znaczenie, Warszawa staje się centrum debaty europejskiej na temat dronów - podkreślał minister Adamczyk.

 

Podczas dwóch dni konferencji zaprezentowane zostaną dokonania w zakresie przepisów legislacyjnych w naszym kraju i w Europie oraz ocena stopnia rozwoju branży dronów w Polsce i innych krajach.


rynekinfrastruktury.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie