Do kraju powróciły szczątki płk. Matuszewskiego i mjr. Floyar-Rajchmana

Polska
Do kraju powróciły szczątki płk. Matuszewskiego i mjr. Floyar-Rajchmana
PAP/Jakub Kamiński

- To dzień, o którym marzyli polscy wygnańcy, polscy emigranci - mówił Sławomir Cenckiewicz, członek Komitetu Honorowego mającego za zadanie sprowadzenie szczątków. Samolot, którym przywieziono do Polski trumny ze szczątkami płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana, wylądował na lotnisku Chopina w Warszawie wczesnym popołudniem.

Po godz. 15 rozpoczęła się uroczystość powitania w hangarze pobliskiej 1. Bazy Lotnictwa Transportowego z udziałem m.in. szefa MON Antoniego Macierewicza. Modlitwę za zmarłych odmówił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.

 

- To jest dzień, o którym marzyli polscy wygnańcy, polscy emigranci, kiedy najpierw w roku 1946 r. grzebali w dalekim Nowym Jorku Ignacego Matuszewskiego, a pięć lat później jego przyjaciela, zgodnie z jego wolą w tym samym grobie, mjr. Floyar-Rajchmana - mówił podczas uroczystości dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

 

 

10 grudnia spoczną na Wojskowych Powązkach

 

- Najpełniej tę wizję, to marzenie sprowadzenia tych oficerów, tych wielkich Polaków do Polski sformułował współtwórca konstytucji kwietniowej prof. Bogdan Podoski, który w 1946 r. napisał, że "kiedyś przyjdzie taki dzień, kiedy Polskie Wojsko, wojsko niepodległego państwa polskiego pochyli swoje najświętsze sztandary nad mogiłą Matuszewskiego", ale możemy to też rozszerzyć również na mjr. Floyar-Rajchmana. Pochyli te najświętsze sztandary w Polsce, odda im hołd za to, co dla Polski zrobili - powiedział.

 

Przypomniał, że 10 grudnia obaj oficerowie spoczną na Wojskowych Powązkach. - Spoczną w kwaterze żołnierzy 1920 r., wśród swoich towarzyszy broni - dodał Cenckiewicz.

 

 

Odznaczeni przez prezydenta Dudę

 

Oficerowie wsławili się m.in. ewakuacją polskiego złota do Francji w 1939 r. Ekshumację ich szczątków z cmentarza Calvary w Nowym Jorku umożliwił wyrok tamtejszego sądu stanowego dla dzielnicy Queens z 31 października br.

 

Sprowadzenie szczątków i zorganizowanie im uroczystości pogrzebowej jest realizacją decyzji szefa MON Antoniego Macierewicz z 1 sierpnia 2016 r. Decyzja ta jest zgodna z wolą oficerów, którzy chcieli, by ich szczątki powróciły do Polski.

 

Uroczysty państwowy pogrzeb z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego zaplanowano na 10 grudnia w kwaterze żołnierzy 1920 r. na Wojskowych Powązkach.

 

Przed złożeniem oficerów do grobu ma zostać odprawiona msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Podczas uroczystości wykorzystane zostaną repliki odznaczeń nadanych obu oficerom - Virtuti Militari i Polonia Restituta, które przekazał prezydent Andrzej Duda.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie