Warszawska Rotunda idzie do rozbiórki. Zastąpi ją nowa, bardziej nowoczesna

Polska
Rotunda idzie do rozbiórki. Zastąpi ją nowa, bardziej nowoczesna
Galeria zdjęć (5)

W styczniu 2017 r. ma się rozpocząć przebudowa Rotundy PKO, prace potrwają dwa lata. Nowy budynek zostanie wykonany głównie ze szkła i aluminium; zachowa dotychczasowy kształt, ale ma zyskać na lekkości. Jedna trzecia powierzchni zostanie przeznaczona na funkcje społeczne.

Rotunda to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy, znajduje się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Właścicielem Rotundy jest bank PKO BP, jego przedstawiciele przekonują, że budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego wymaga gruntownej przebudowy. Rotunda zostanie rozebrana i na jakiś czas zupełnie zniknie z krajobrazu stolicy.

 

Projekt "nowej, starej" Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r., nadesłano 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Przewiduje on zachowanie dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych Rotundy, ale również wprowadza do budynku przestrzeń na funkcje społeczne.

 

Dyrektor Centrum Administracji PKO Banku Polskiego Jacek Paszkiet powiedział na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami, że ws. przebudowy Rotundy bank przeprowadził konsultacje na kilku płaszczyznach, były to najpierw panele architektów i urbanistów; następnie odbyły się konsultacje z mieszkańcami i klientami banku. Właściciel udostępnił ponad 20 tys. ankiet w placówkach banku, wypełnionych zostało ponad 10 tys. ankiet.

 

Paszkiet podkreślił, że pracownia architektoniczna Gowin&Siuta nie tylko najlepiej "oddała" w swoim projekcie oczekiwania społeczne, ale też powiązała je z podstawową bankową funkcją budynku.

 

Duży nacisk na funkcjonalność

 

Bartłomiej Gowin reprezentujący zwycięzcę konkursu na projekt Rotundy zwrócił uwagę, że konsultacje społeczne pozwoliły określić oczekiwania i potrzeby klientów banku oraz mieszkańców Warszawy.

 

- Staraliśmy się odpowiedzieć na te oczekiwania w sposób jak najpełniejszy, mając na uwadze również to, żeby przywrócić pierwotny charakter tego budynku - jego lekkość, przezierność, dostępność i otwartość. Zakładamy wykonanie wszystkich elementów charakterystycznych w nowoczesny sposób, zgodnie z najnowszymi normami, wymaganiami certyfikacji ekologicznych, ale też z dużym naciskiem na funkcjonalność i przyjazności tego budynku zarówno dla użytkowników, jak i pracowników - powiedział Gowin.

 

Podstawowym założeniem idei projektowej było zachowanie gabarytu i charakteru budynku w niezmienionym stanie. - Tak, żeby nowo powstały budynek nie odbiegał od tego, który mocno już zakorzenił się w świadomości warszawiaków - wyjaśnił Gowin.

 

W konstrukcji nowej Rotundy ma dominować szkło i aluminium. Wykończenie stropu nad parterem ma być drewniane - poinformował Gowin.

 

Jedna trzecia powierzchni budynku na cele publiczne

 

Bank, jak przekazał, odda jedną trzecią swojej powierzchni na cele publiczne, niezwiązane z bankowością. Te funkcje będą zlokalizowane na pierwszym piętrze Rotundy - powiedział Gowin. Bank szuka operatora dla tej przestrzeni. Bank chce na temat tej przestrzeni rozmawiać także z miastem.

 

Funkcje bankowe w nowym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią ziemi, na poziomie -1. Do tego poziomu ma prowadzić zejście z zielenią po bokach.

 

Bank obecnie kończy procedurę wyboru generalnego wykonawcy przebudowy Rotundy, chce z nim podpisać umowę w grudniu br. Wykonawca ma zacząć swoje prace na miejscu w styczniu przyszłego roku.

 

Zielone patio miejskie

 

Gowin powiedział, że obecny stan techniczny budynku nie pozwala na wykorzystanie istniejących elementów budynku przy jego przebudowie. - Zakładamy, że cała istniejąca substancja budowlana zostanie wymieniona, co wiąże się również z tym, że budynek zniknie na jakiś czas - powiedział Gowin.

 

Infrastruktura techniczna zapewniająca funkcjonowanie Rotundy zostanie w 100 proc. schowana pod powierzchnią terenu - wyjaśnił Gowin.

 

- W efekcie poza nowym budynkiem Rotundy w osi Pasażu Wiecha znajdzie się zielone patio miejskie, które będzie pełniło funkcję publiczną - dodał Gowin. Ma być ono rozwinięciem "warszawskiego salonu miejskiego" na pierwszym piętrze Rotundy.

 

Koszty przebudowy budynku pokrywa bank PKO BP; jego przedstawiciele nie chcieli mówić o konkretnych sumach.

 

Jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu

 

Klienci banku PKO BP będą mogli korzystać z Rotundy do 23 grudnia br., o zamknięciu oddziału bank poinformuje swoich klientów listownie. W wybranych placówkach banku w ścisłym centrum miasta zostanie zwiększona liczba doradców i kasjerów.

 

Rotunda obchodzi w tym roku 50. urodziny, została oddana do użytku w 1966 r. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, tj. zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego tereny stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

 

15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie