Piąta Aleja w Nowym Jorku wciąż najdroższą ulicą świata. Nowy Świat w Warszawie jest na 40. pozycji

Polska
Piąta Aleja w Nowym Jorku wciąż najdroższą ulicą świata. Nowy Świat w Warszawie jest na 40. pozycji
Flickr/Angelo Amboldi/CC BY-ND 2.0

Czynsze za wynajem sklepów na nowojorskiej Górnej Piątej Alei (ulica od numeru 49 do 60) są wciąż najwyższe na świecie. Przekraczają 29 tys. euro za metr kwadratowy powierzchni rocznie. Na drugim miejscu jest Causeway Bay w Hongkongu. Jednak czynsze w obu lokalizacjach spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Według raportu czynsze w dwóch najdroższych lokalizacjach są niższe, ponieważ "najemcy dążą do pogodzenia działalności w tradycyjnych sklepach stacjonarnych i na platformach online".

 

Zarówno Górna Piąta Aleja, gdzie czynsze roczne za powierzchnie handlowe spadły po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego, jak i Causeway Bay są ponad dwukrotnie droższe od głównych ulic handlowych w innych krajach.

 

Z czynszami na poziomie 13 tys. euro za metr kwadratowy rocznie paryskie Pola Elizejskie znalazły się na trzecim miejscu rankingu przed londyńską New Bond Street (12,4 tys. euro). Z kolei Ginza w Tokio awansowała na piątą pozycję dzięki wzrostowi czynszów do ponad 12 tys. euro za metr kwadratowy rocznie. 

 

ulice świat


- Ze względu na silny popyt na odpowiednią powierzchnię w odpowiedniej lokalizacji oraz niewystarczającą podaż przy większości najważniejszych ulic handlowych Europy czynsze nadal rosną, a rynek handlowy rozwija się także w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Świadczą o tym wzrosty czynszów w lokalach przy takich ulicach Londynu jak przy Bond Street czy Oxford Street - komentuje Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie Europy w firmie Cushman & Wakefield.


W Polsce dominuje Warszawa


W pierwszej dziesiątce najdroższych polskich ulic połowa to lokalizacje w stolicy. Najdroższy jest Nowy Swiat (1080 euro za metr kwadratowy rocznie). Na drugim miejscu ulica Floriańska w Krakowie (900 euro), na trzecim - ex aequo Chmielna i Marszałkowska w Warszawie.

 

ulice Polska


- W Polsce przy ulicach handlowych bardzo dobrze rozwijają się branże modowa i gastronomiczna. Najemcy szukają szczególnie lokalizacji w centrach miast i przy odnowionych zabytkowych ulicach przyciągających mieszkańców oraz turystów. W kolejnych latach mamy nadzieję na bardziej zdecydowane wejście na nasz rynek marek premium i luksusowych. Najaktywniejsze będą branże z sektora mody, akcesoriów, biżuterii i obuwia, które od lat przyglądają się Polsce - ocenia Renata Kusznierska, partner, dyrektor działu powierzchni handlowych w Cushman & Wakefield w Polsce.

 

polsatnews.pl; infografika: Cushman & Wakefield

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie