Estoński prezydent powołał nowy rząd

Świat
Estoński prezydent powołał nowy rząd
Flickr/Heikki Siltala/CC BY 2.0

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid powołała we wtorek nowy rząd, na którego czele stanął przywódca prorosyjskiej, centrolewicowej Estońskiej Partii Centrum (EKK) Juri Ratas. Gabinet zostanie zaprzysiężony w środę.

Tekę szefa estońskiej dyplomacji objął Sven Mikser, który w poprzednich rządach (w latach 2002-2003 i 2014-2015) był ministrem obrony. Na czele ministerstwa finansów pozostał Sven Sester, a dotychczasowy minister ds. socjalnych Margus Tsahkna przejmie resort obrony.

 

Każda z trzech partii koalicyjnych - EKK Ratasa, konserwatywny Związek "Ojczyzny" i "Republiki" (IRL) Tsahkny i socjaldemokratyczna Estońska Partia Reform (ER) poprzedniego premiera Taaviego Roivasa - obsadziła po pięć ministerstw w rządzie. Koalicja ma w estońskim parlamencie 56 na 101 mandatów.

 

Rozłam koalicji rządzącej

 

W niedzielę Juri Ratas otrzymał z rąk prezydent misję utworzenia nowego rządu po tym, gdy 9 listopada parlament odwołał Roivasa ze stanowiska premiera. Było to skutkiem rozłamu w trójpartyjnej koalicji rządzącej 7 listopada na tle wewnętrznych różnic.

 

Estońska Partia Centrum uważana jest za reprezentantkę m.in. mniejszości rosyjskiej w Estonii, która stanowi jedną czwartą spośród 1,1 miliona mieszkańców kraju. Z wyborów w marcu 2015 roku wyszła jako druga siła polityczna.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie