Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP nawiązał współpracę z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Polska
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP nawiązał współpracę z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych
wikimedia.org/HOWI/CC BY-SA 4.0
Zabytkowa tora wystawiona w dawnej synagodze Glockengasse w Kolonii

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP poinformował, że sygnałem do współpracy z Ośrodkiem było przemówienie byłego księdza Jacka Międlara, wygłoszone na pl. Solnym we Wrocławiu. Międlar wzywał m.in. do postawienia zarzutów prokuratorskich publicyście Davidowi Wildsteinowi i Rafałowi Gawłowi, szefowi Ośrodka, wzywał także do delegalizacji "lewackiego Ośrodka MZRiK".

O nawiązaniu ścisłej współpracy OMZRiK poinformował w poniedziałek na swoim profilu na Facebooku. W zamieszczonym tam wpisie poinformowano, że współpraca będzie dotyczyła zwalczania przestępstw motywowanych antysemityzmem, faszyzmem i neonazizmem. 


"Każdy ma prawo mieć dowolne poglądy, tak długo jak pozostają w jego głowie nic nam do tego. Jeśli jednak przy pomocy środków masowej komunikacji zaczyna te poglądy upowszechniać lub pochwalać to narusza obowiązujące w Polsce prawo, które zakazuje publicznego znieważania osób z powodu ich przynależności narodowej, etnicznej, rasowej lub wyznaniowej" - napisano w komunikacie Ośrodka.


"W naszym Ośrodku działają katolicy, żydzi, muzułmanie i osoby niewierzące jesteśmy zgodni w tym że Polska jest krajem w którym nie powinno być miejsca na antysemityzm i zrobimy wszystko by z nim walczyć" - dodano w komunikacie.

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP w wydanym oświadczeniu już przed paroma dniami wyraził poparcie dla działań Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, "a w szczególności dla złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez organizatorów i uczestników "Marszu Patriotów" zorganizowanego przez NOP 11 listopada, 2016 roku, którzy, swobodnie i bez żadnej interwencji ze strony władz wyrażali swoje antysemickie poglądy, nawołując do nienawiści i przemocy wobec narodu żydowskiego".

 

 

 

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie