Muzeum Auschwitz z rekordem frekwencji

Polska
Muzeum Auschwitz z rekordem frekwencji
Polsat News

Obecny rok będzie rekordowy pod względem liczby osób, które odwiedziły Muzeum Auschwitz. Już w październiku został bowiem przekroczony ubiegłoroczny wynik, dotychczas najwyższy w historii, 1,72 mln osób – poinformowało Muzeum.

Rzecznik prasowy placówki Bartosz Bartyzel powiedział, że dokładne dane znane będą w pierwszych dniach stycznia przyszłego roku.


Muzeum Auschwitz w tym roku odwiedza szczególnie dużo osób. W połowie lipca ich liczba sięgnęła 1 mln. Stało się to niemal miesiąc wcześniej niż w roku 2015. Na rosnącą frekwencję zwracał uwagę m.in. dyrektor Muzeum Piotr Cywiński podczas niedawnego posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Przypomniał, że w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w ciągu zaledwie 10 dni na przełomie lipca i sierpnia były niemiecki obóz zwiedziło ponad 155 tys. pielgrzymów. - Było to największe logistyczne wyzwanie w prawie 70-letniej historii Muzeum - mówił.


Liczba odwiedzających ciągle rośnie


Liczba zwiedzających były niemiecki obóz od wielu lat sukcesywnie rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu przybywało tu pół miliona osób rocznie. W kolejnych latach rozpoczął się wzrost. Milion został przekroczony w 2008 r.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jest najczęściej odwiedzaną tego typu placówką w Polsce. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie